- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Jadąc na fali modernizacji (21812)
2021-04-21Drukuj
Tylko dla trzech krajów przedstawiono plany aktywnej modernizacji w sektorze budownictwa w krajowych planach odbudowy. Jest wśród ich Polska i trzeba przyznać, że to jest właśnie chyba najambitniejszy plan. Ale wybierzcie sami na www.cashawards.eu.
Hiszpańska odbudowa, jako kamień węgielny zielonych miast
Hiszpański rząd planuje zainwestować pieniądze na odbudowę po COVID-19 w zrównoważoną transformację miast. To mile widziany krok, ponieważ miasta i obywatele odgrywają coraz ważniejszą rolę w walce ze zmianami klimatu.
Ponieważ oczekuje się, że populacja miejska znacznie wzrośnie w następnych dziesięcioleciach, miasta będą kluczowymi podmiotami w transformacji energetycznej. Dotyczy to zwłaszcza Hiszpanii, gdzie 3 na 4 Hiszpanów mieszka na obszarach miejskich i gdzie miasta są odpowiedzialne za ponad 70% emisji gazów cieplarnianych. Miasta powinny zatem otrzymywać coraz większe wsparcie finansowe i regulacyjne, aby skutecznie i w krótkim czasie przeprowadzić niezbędne przemiany.
Na szczęście hiszpański rząd w swoim planie naprawy nadał priorytet obszarom miejskim, ponieważ zamierza przeznaczyć około 825 mln euro na działania związane z miastem.
Ministerstwo ds. Transformacji Ekologicznej i spółdzielnie energetyczne uzgodniły, że priorytetami będzie:
- zwiększenie konsumpcji własnej energii odnawialnej w sektorach przemysłowym i usługowym oraz w obiektach publicznych na poziomie regionalnym i lokalnym (200 mln euro);
- rewitalizacja budynków i transformacja energetyczna w gminach o liczbie mieszkańców poniżej 5000 (225 mln EUR); oraz
- mobilność elektryczna dzięki infrastrukturze ładowania, innowacjom i elektryfikacji mobilnej floty (400 mln euro).
Ponadto Ministerstwo Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej zaproponowało inicjatywy dotyczące stref niskoemisyjnych oraz środki mające na celu ograniczenie korzystania z prywatnych pojazdów i poprawę transportu publicznego.
Rozpoczęcie konsultacji było kolejnym ważnym sygnałem ze strony hiszpańskiego rządu: obywatele jako pierwsi beneficjenci powinni również odgrywać centralną rolę w planowaniu zielonej transformacji w miastach i gminach.
Budownictwo publiczne i społeczne będzie pierwsze do odbudowy w Belgii
Belgijski region Walonii przeznaczy prawie 30% swojego funduszu na odbudowę na zaawansowaną renowację budynków publicznych i mieszkań socjalnych.
Wskaźnik renowacji w Walonii utrzymuje się w ostatnich latach na niskim poziomie, mimo że zasoby budowlane pozostają jednymi z najbardziej nieefektywnych w Europie. Jednak region Walonii widzi potencjał dla większości starych domów zbudowanych z wysokiej jakości materiałów i to, że można je ożywić dzięki gruntownej renowacji.
Rozpoczęcie fali renowacji w Walonii będzie wymagało kompleksowych reform politycznych we wszystkich aspektach, od podatków po planowanie urbanistyczne. Te reformy polityczne powinny być wspierane dużymi kwotami, ponieważ renowacje nie są atrakcyjne ekonomicznie w perspektywie krótkoterminowej. Uznając te wyzwania, waloński plan odbudowy przeznacza prawie 30% unijnych pieniędzy na renowację budynków i sektora mieszkaniowego.
Duża część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na finansowanie różnych programów renowacji budynków, w tym mieszkań socjalnych. Dodatkową korzyścią będzie wzmocnienie sektora budownictwa w Walonii, który jest obecnie słabo rozwinięty. Miejmy nadzieję, że stworzy to kontekst do rozszerzenia fali renowacji na zasoby budynków prywatnych w drugim etapie.
Fundusze na rzecz odbudowy gospodarczej w Walonii mają na celu zwiększenie skali renowacji budynków. Przejście od renowacji pojedynczego domu na większą skalę (renowacja całej ulicy lub bloku mieszkalnego za jednym razem) ma kluczowe znaczenie, aby fala renowacji była bardziej przystępna cenowo i skuteczna, zwłaszcza na gęsto zabudowanych obszarach Walonii. Taki innowacyjny sposób na połączenie wszystkich właścicieli budynków w ramach jednego projektu renowacji na dużą skalę jest wyjątkową korzyścią, jaką fundusze UE na odbudowę przyniosą Walonii.
Polska inwestuje w ekologiczną modernizację budynków
Polska przeznaczy pieniądze w planie odbudowy na poprawę efektywności energetycznej budynków. Jest to mile widziany krok w kraju, w którym źle odizolowane domy są często nadal ogrzewane węglem.
Polski rząd planuje przeznaczyć 3 miliardy euro na renowację budynków. Celem jest radykalna poprawa efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. To ważny krok naprzód dla Polski, gdzie wiele budynków ma bardzo słabe warunki dotyczące efektywności energetycznej. W dużej mierze zbudowane w czasach PRL, wiele polskich budynków zostało zbudowanych przy użyciu przestarzałych technologii budowlanych i jest bardzo słabo izolowanych, nawet w porównaniu z dawnymi słabymi wskaźnikami energetycznymi. Ponad 3,5 miliona z nich - i ponad połowa wszystkich domów jednorodzinnych - jest nadal ogrzewanych za pomocą pieców węglowych.
Nic dziwnego, że sektor budowlany jest największym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Każdego roku zła jakość powietrza powoduje w Polsce tyle samo ofiar (około 46 000), co liczba ofiar Covid-19 w 2020 roku.
Inwestycje mające na celu przyspieszenie renowacji budynków, których obecne tempo modernizacji wynosi zaledwie ok. 1% rocznie, są zatem kluczowe dla Polski. Pieniądze unijne zostaną wykorzystane na przyspieszenie programu „Czyste powietrze”, utworzonego dwa lata temu, który wspiera renowację systemów grzewczych, poprawę efektywności energetycznej budynków i instalowanie odnawialnych źródeł energii. Należy go jednak mądrze wykorzystać: istnieje potencjalne ryzyko, że część tych inwestycji może zwiększyć skalę wykorzystania gazu ziemnego.
Głosuj na www.cashawards.eu.
Materiał został przygotowany w ramach projektu „LIFE_UNIFY - łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych” dofinansowanego ze środków instrumentu finansowego LIFE Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podobne artykuły
- Funduszowe gwiazdy i wpadki – zagłosuj!
Ruszyło głosowanie na najlepsze i najgorsze propozycje wydatkowania funduszy UE w krajowych planach odbudowy. Wśród kandydatów jest 7 propozycji z Polski, ale zagraniczne propozycje też mogą być warte wsparcia. Do zabawy zachęca CAN-Europe.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności