- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Co zakłada klimatyczny plan Baracka Obamy? [WIDEO] (18779)
2015-08-06Drukuj
Czysta Energia – taką nazwę nosi ogłoszony w poniedziałek plan Baracka Obamy mający na celu ograniczenie emisji CO2 z sektora energetycznego. Co zakłada ta inicjatywa nazywana "najbardziej ambitną w historii Stanów Zjednoczonych"?
– Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które odczuje skutki zmian klimatu, a zarazem ostatnim, które ma szansę im przeciwdziałać – mówił w poniedziałek 3 sierpnia Barack Obama, ogłaszając w Waszyngtonie Clean Energy Plan. Dokument, którego przygotowanie trwało dwa lata, ma na celu obniżenia emisji dwutlenku węgla z sektora energetycznego. Elektrownie odpowiadają za ok. 1/3 emisji generowanych przez amerykańską gospodarkę.
Czysta Energia to druga – po Amerykańskim Biznesie na rzecz Ochrony Klimatu – ogłoszona w ostatnich dniach inicjatywa administracji Obamy mająca na celu walkę ze zmianami klimatu. Biały Dom opisuje ją jako sprawiedliwy i elastyczny instrument, który przyspieszy transformację energetyczną w USA.
By wnuki mogły pływać na Hawajach
– Nie chcę, aby moje wnuki nie mogły pływać na Hawajach albo nie mogły, chodząc po górach, zobaczyć lodowców tylko dlatego, że nie zrobiliśmy nic, by temu (zmianom klimatu – red.) przeciwdziałać – mówił wzruszony Barack Obama w trakcie poniedziałkowej konferencji. – Nie chcę też, aby życie milionów ludzi było zakłócone (przez zmiany klimatu – red.) i żeby ten świat stał się bardziej niebezpieczny, z tego powodu że nie zrobiliśmy nic, by temu przeciwdziałać. Byłoby to karygodne z naszej strony – stwierdził.
Liczący 1560 stron dokument przygotowany przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA) zakłada obniżenie emisji dwutlenku węgla z elektrowni węglowych w USA o 32% do 2030 r. w stosunku do roku 2005. Jest on bardziej ambitny od ubiegłorocznej propozycji EPA, która przewidywała obniżkę o 30%. W rezultacie USA mają obniżyć emisje z energetyki o ok. 870 mln ton CO2 (dla porównania największy emitent w UE – elektrownia Bełchatów – emituje 38 mln ton CO2 rocznie).
Różne punkty startu
Plan określa różne cele dla poszczególnych stanów i pozostawia im dowolność w sposobie ich osiągnięcia. – Musimy wziąć pod uwagę, że poszczególne stany mają różne miksy energetyczne i zaczynają z różnego pułapu – wyjaśniał Barack Obama.
EPA ustaliła cele emisyjne na trzy sposoby: w przeliczeniu na MWh wyprodukowanej energii, wg łącznej emisji z istniejących elektrowni lub wg łącznej emisji z istniejących i nowych elektrowni. W każdym przypadku za rok bazowy, w stosunku do którego porównywano systemy energetyczne, przyjęto rok 2012. W przypadku Teksasu, pierwszego w rankingu pod względem całkowitych emisji gazów cieplarnianych, cele przedstawiają się następująco:
Źródło: EPA
Nie wszystkie stany obniżą swoje globalne emisje z energetyki do 2030 roku. Osiem z nich dostało przyzwolenie na ich zwiększenie, przy obniżeniu emisji w przeliczeniu na MWh wyprodukowanej energii. Takim przykładem jest druga na liście największych emitentów (licząc emisje z wszystkich sektorów) i jednocześnie dużo bardziej "zielona" od Teksasu, Kalifornia:
Źródło: EPA
Kij i marchewka
Poszczególne stany mają obowiązek przedstawienia swoich konkretnych planów obniżenia emisji w latach 2016-2018, tak aby najpóźniej w 2022 roku zacząć obniżać emisje CO2. W przypadku, gdyby któryś ze stanów tego nie dokonał, zrobi to za niego EPA i wprowadzi tam federalny system handlu emisjami. Oprócz kija jest też marchewka: agencja przewiduje zachęty dla stanów, które rozpoczną obniżanie emisji przed 2022 r., w postaci wsparcia inwestycji w energetykę wiatrową i solarną oraz w efektywność energetyczną.
Plan dotyczy 47 z 50 stanów. Nie obejmuje on Hawajów, Dystryktu Kolumbii i Vermontu – ich sytuację agencja ma uregulować odrębnie.
32% to nie wymóg, a oszacowanie
Obniżenie emisji o 32% do 2030 r. nie jest wiążącym prawnie wymogiem, a szacunkiem wynikającym z poszczególnych celów stanowych. Jeśli wszystkie stany się dostosują i wprowadzą w życie swoje plany, emisje z sektora energetycznego powinny spaść o 20% w porównaniu z 2012 r. oraz o 32% w porównaniu do roku 2005. Skąd ta różnica? W ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych zamknięto 200 elektrowni węglowych o mocy ponad 82 GW.
Marek Józefiak, Chrońmy Klimat
Źródła: EPA, whitehouse.gov, vox.com
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności