więcej


Polityka klimatyczna

Co wynika dla klimatu z wizyty prezydenta Macrona w Polsce? (21157)

2020-02-07

Drukuj
galeria

W tym tygodniu prezydent Francji, Emmanuel Macron, odwiedził Polskę i rozmawiał m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawickim. Rozmawiali także o sprawach ważnych dla ochrony klimatu.

Powrót trójkąta weimarskiego?

Najważniejsze zakomunikowane ustalenia polityczne dotyczą ścisłej współpracy na linii Francja-Polska w zakresie polityki unijnej. Wydano oświadczenie, że w Unii nie zostanie podpisana żadna silna decyzja bez porozumienia między Francją a Polską. Wystosowano także deklarację, że obydwa państwa chcą ponownego uruchomienia trójkąta weimarskiego, a pierwsze jego posiedzenie miałoby się odbyć w lecie tego roku w Paryżu.

Popieramy neutralność klimatyczną czy nie?

W zakresie klimatu padła deklaracja, że obydwa Państwa popierają neutralność klimatyczną w formule podjętej na ostatnim szczycie Unii Europejskiej. Nie wiemy dokładnie, czy to oznacza wycofanie się Polski z osobnej klauzuli dotyczącej poczynionego w jej kierunku wyjątku, czy też jej poparcie.

Atomowe deja vu?

W zakresie współpracy dwustronnej podkreślono, że Francja i Polska ponownie (poprzednio było to za czasów premiera Donalda Tuska) zacieśnią współpracę w sprawie zamiany elektrowni węglowych na atomowe. Na razie nie dany został sygnał, że obydwa kraje zmierzają do podpisania kontraktu na inwestycje w tym zakresie, natomiast podjęta zostaje współpraca ekspercka i techniczna. Kolejnym tematem współpracy ma być budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz rozwoju szybkich kolei w Polsce. Trzecim tematem ma być z kolei elektromobilność, w tym w zakresie wykorzystania wodoru.

Co jeszcze?

Poza kwestiami klimatycznymi na arenie unijnej kraje zadeklarowały także, że:

- wspólnie chcą utrzymania budżetu polityki rolnej na takim samym poziomie;

- wspólnie zaproponowane zostaną zmiany w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, aby lepiej bym on dopasowany do sytuacji krajów środkowej i wschodniej Europy.

- budżet unijny powinien być ambitny i zasilony własnymi środkami, np. z Klimatycznego Podatku Granicznego, który obydwa kraje popierają w celu ochrony przemysłu.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej