więcej


Polityka klimatyczna

Chiny zmniejszają zużycie węgla i ograniczają emisję CO2 (19207)

2016-01-22

Drukuj
galeria

Farma wiatrowa w Tangshanpeng. Fot. Land Rover Our Planet, flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Największy emitent CO2 na świecie zmniejsza zużycie węgla. To nie tylko efekt spowolnienia gospodarczego, ale także skutek strategii chińskiego rządu.

Jak podał Bloomberg, powołując się na chińskie władze, w ubiegłym roku Państwo Środka zmniejszyło emisję CO2 o ok. 2 proc., co oznacza, że do atmosfery nie trafiło około 115 mln ton CO2.

To w dużej mierze zasługa niższej o około 77 mln ton (2,8 proc. r/r) konsumpcji węgla, która w Chinach była w 2015 r. najniższa od 4 lat. Chińczycy zanotowali rekordowy spadek importu tego surowca, wynoszący aż ok. 30 proc. To efekt wprowadzonych odgórnie przez chińskie władze ograniczeń w imporcie węgla.

Chiny nie potrzebują już importu węgla, ponieważ mają do czynienia z dużą nadwyżką krajowych zapasów. Import węgla może spadać nadal, jeśli rząd wprowadzi działania mające na celu poprawę jakości powietrza i wzrost gospodarczy będzie nadal zwalniać – Bloomberg cytuje przedstawiciela chińskiej branży węglowej.

Ograniczenia dotyczące węgla dotkną także wydobycia w Chinach. Pekin zdecydował bowiem o wstrzymaniu wydawania pozwoleń na budowę nowych kopalni i chce skłonić rodzime firmy, które posiadają własne elektrownie węglowe, do zastępowania ich odnawialnymi źródłami energii.

Niższa konsumpcja węgla i spadek emisji CO2 to efekt spowolnienia chińskiej gospodarki, w której wzrost PKB zwolnił w ubiegłym roku do najniższego poziomu od 25 lat, a zużycie energii wzrosło już tylko o 0,5 proc.

To także efekt polityki chińskiego rządu, który w 2014 r. pierwszy raz zapowiedział ograniczenia w zakresie emisji CO2. Najwyższą emisję CO2 Chiny mają osiągnąć najpóźniej pod koniec przyszłej dekady, a później ma ona już tylko spadać. Dodatkowo Państwo Środka zobowiązało się, że do końca kolejnej dekady zwiększy udział energii z paliw nie-kopalnych w swoim miksie energetycznym do 20 proc.

Natomiast w ubiegłym roku, podczas negocjacji towarzyszących przygotowaniom do szczytu klimatycznego w Paryżu, Pekin potwierdził, że w 2017 r. uruchomi krajowy system handlu emisjami CO2, który obejmie najbardziej emisyjne gałęzie przemysłu i który ma prowadzić do zwiększenia generacji z niskoemisyjnych źródeł, a od 2019 r. wprowadzi nowe standardy emisji spalin w transporcie samochodowym.

Chińczycy zobowiązali się także do przyznania priorytetu niskoemisyjnym źródłom energii w dostępie do sieci. Nie wyszczególniono jednak czy chodzi wyłącznie o źródła odnawialne czy także o energetykę jądrową.

Żródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej