więcej


Polityka klimatyczna

C. Hedegaard: polityka klimatyczna zwiększy bezpieczeństwo Europy (16929)

2014-03-08

Drukuj

Hedegaard European Parliament flickr by-nc-ndW miniony poniedziałek, 3 marca 2014 r., unijni ministrowie ds. energii oraz środowiska spotkali się w sprawie przyszłości polityki klimatyczno-energetycznej UE. Obecna na spotkaniu komisarz ds. polityki klimatycznej Connie Hedegaard podkreśliła, że realizacja unijnej polityki klimatycznej zwiększa bezpieczeństwo Unii Europejskiej dzięki zmniejszeniu jej zależności od importu paliw kopalnych.

Podczas spotkania Connie Hedegaard powiedziała – Chcielibyśmy, aby Europa podjęła swoją odpowiedzialność [w dziedzinie polityki klimatycznej], bo to jest w naszym interesie, w ten sposób stajemy się mniej zależni od importowanych paliw kopalnych (cyt. za PAP). Nawiązała w ten sposób do obecnej sytuacji na Ukrainie.

Connie Hedegaard wezwała przy okazji obecnych na spotkaniu ministrów środowiska państw UE-28 do wspierania wysiłków w celu zaakceptowania przez reprezentowane przez nich rządy celów klimatycznych UE na rok 2030. Okazją do ich przyjęcia będzie szczyt państw UE, który odbędzie się w tym miesiącu.

Sceptycznie na temat możliwości osiągnięcia konsensusu w sprawie nowych celów klimatycznych na najbliższym spotkaniu Rady Europejskiej opowiedział się z kolei obecny na spotkaniu polski wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Marcin Korolec.

– Sądzę, że byłoby trudno Radzie Europejskiej decydować o jakichś celach bez znajomości kluczowych elementów, jak realizacja celów będzie podzielona między poszczególne kraje - PAP cytuje Marcina Korolca, którego zdaniem kwestię decyzji UE w sprawie celów klimatycznych należy odłożyć przynajmniej do szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w grudniu tego roku.

Aktualna propozycja Brukseli zakłada cel 40-procentowej redukcji emisji CO2 w UE do 2030 r. i cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27% – obligatoryjny na poziomie Wspólnoty, ale już nie poszczególnych państw.

Obecny na wczorajszym spotkaniu polski minister środowiska Maciej Grabowski w celu zwiększania bezpieczeństwa energetycznego wezwał z kolei do zwiększania wydobycia gazu łupkowego. – Wydaje się, że działania polityczne, które są w tej chwili podejmowane (na Ukrainie - PAP) wskazują na to, że bezpieczeństwo energetyczne jest tym bardziej istotną wartością dla Europy i dla Polski, a w tym kontekście trzeba myśleć o wydobyciu gazu z pokładów łupkowych, jako zwiększającym nasze bezpieczeństwo energetyczne – Polska Agencja Prasowa cytuje Macieja Grabowskiego.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl
fot. Komisja Europejska

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej