więcej


Polityka klimatyczna

Business for climate – postanowienia szczytu klimatycznego COP21 a świat biznesu (19606)

2016-07-08

Drukuj
galeria

Paryska dzielnica biznesowa. Fot. Loïc Lagarde (CC BY-NC-ND 2.0)

22 czerwca 2016 r. w Warszawie odbyło się śniadanie biznesowe w całości poświęcone zastosowaniu postanowień szczytu klimatycznego COP21 na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i regionie.

Spotkanie zorganizowano w ramach European Sustainable Energy Week, za którym stoją m.in. Agencja Wykonawcza ds. Sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) i Dyrekcja Generalna ds. Energii. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Energii i Prezydent m. st. Warszawy.

– Każde miasto ma swoje bieżące problemy i wyzwania, ale różny start. Kiedy w Londynie w 1952 r. zakazano spalania węgla w piecach, w Warszawie budowano trzecią z sześciu istniejących elektrociepłowni węglowych. To pokazuje z jakimi zadaniami mierzymy się dziś w stolicy. – powiedział na wstępie Michał Olszewski, Wiceprezydent Warszawy.

Na konferencji po raz pierwszy w Polsce przedstawiono wyniki badania zużycia energii przez budynki certyfikowane oraz nie certyfikowane na rodzimym rynku. Zostały one zebrane oraz przeanalizowane przez kluczowych graczy na rynku nieruchomości komercyjnych w ramach projektu "Koszty Operacyjne Budynków Biurowych", który powstał jako kontynuacja raportu zainicjowanego przez Construction Marketing Group pt. "Analiza rynku zrównoważonego budownictwa w Polsce". W skład grupy roboczej weszły firmy: BuroHappold Engineering, Skanska, Cushman&Wakefield, Knight Frank, Colliers International, Savills, IBC, a koordynatorem projektu jest SPIE Polska. Analizę danych wspiera Narodowa Agencja Poszanowania Energii. Prace grupy roboczej wpisane są w działania międzynarodowej Platformy EEB.

Platforma EEB powstała w celu integracji działań wspierających efektywność energetyczną na rynku polskim. Włączając się w organizację wydarzenia Biznes dla Klimatu chcieliśmy podkreślić rolę zrównoważonego budownictwa w ograniczaniu negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne oraz użytkowników. Biznes dla klimatu to próba zjednoczenia polskiego rynku w celu realizacji założeń COP21 dla sektora budowlanego oraz miast.  - dodała Katarzyna Chwalbińska-Kusek, współprzewodnicząca Platformy EEB z ramienia BuroHappold Engineering.

W ramach dyskusji panelowej "Dobre praktyki" przedstawiono szereg dobrych przykładów działań, jakie podejmują firmy w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Globalna siedziba firmy BNP Paribas Real Estate znajduje się w paryskiej, ekologicznej dzielnicy, która co ciekawe powstała na zrewitalizowanych terenach pofabrycznych. Zamysłem projektantów były nie tylko energooszczędne budynki, ale również wygodny i szybki dostęp do dzielnicy transportem publicznym. Biurowiec wpisał się w charakter okolicy oferując szereg rozwiązań przyjaznych środowisku. – zaznaczyła Katarzyna Lemańska, Dyrektor Marketingu & PR, w BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo-Wschodnia. Interesującym rozwiązaniem zastosowanym w paryskim biurze jest system segregacji i przetwarzania organicznych odpadów z firmowej kantyny na kompost, a następnie naturalny nawóz. Nowoczesna technologia pozwala na wytworzenie do 300 kilogramów kompostu tygodniowo, z którego wytwarza się prawie 50 kilogramów naturalnego nawozu. Inną ciekawą praktyką jest ulokowanie na dachu biurowca 3 uli dla miejskich pszczół z których uzyskuje się około100 kilogramów miodu rocznie.

Paneliści wskazali codzienne rozwiązania i nawyki które z jednej strony ułatwiają pracę, a z drugiej w istotny sposób ograniczają wpływ człowieka i biznesu na środowisko. Jak podkreślał Ian Booth, Partner BuroHappold Engineering, kluczowa w tym aspekcie wydaje się edukacja w obszarze ekologii i inwestowanie w edukację w tym zakresie na bardzo wczesnych etapach – w szkołach czy przedszkolach. Firma niedawno przeniosła się do nowej siedziby, w której wykreowana przestrzeń biurowa stała się żywym laboratorium rozwiązań dbających nie tylko o efektywność energetyczną, ale przede wszystkim o komfort oraz zdrowie pracowników.

Eksperci zwrócili również uwagę na istotny obszar rynku nieruchomości biurowych i komercyjnych, który stanowią budynki już istniejące. Projekty te poddawane są i będą różnego rodzaju modernizacjom mającym na celu poprawę ich zielonego profilu.

W trakcie rozmowy poruszono również kwestię deficytu odpowiednich mechanizmów wsparcia dla rozwiązań ekologicznych, zarówno na szczeblu ogólnokrajowym jak również samorządowym. Eksperci zgodnie podkreślili znaczenie współpracy przedstawicieli biznesu i władz we wdrażaniu rozwiązań, które w funkcjonalny sposób ograniczają wpływ człowieka na środowisko naturalne.

Źródło: www.infowire.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej