- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Artyści wołają S.O.S. dla Ziemi! (21895)
2021-06-10Drukuj
W Centrum Praskim Koneser rozpoczyna się wystawa S.O.S. Ziemia, towarzysząca 27. Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie. Na placu Konesera do 31 lipca będzie można podziwiać prace niemal stu artystów, które odnoszą się do zmian klimatu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
W Centrum Praskim Koneser startuje plenerowa wystawa S.O.S. Ziemia, towarzysząca 27. Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie. Ma ona zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację środowiska naturalnego na naszej planecie. Do 31 lipca będzie można podziwiać prace 95 artystów z 30 krajów z całego świata, w tym 9 z Polski, dodane do petycji wizualnej 2degrees-petition. To bank obrazów dotyczących zmian klimatu, z którego mogą dowolnie korzystać np. organizacje pozarządowe, fundacje i instytucje w swoich działaniach związanych z tematyką petycji. Jej nazwa nawiązuje do celu Porozumienia Paryskiego, które zakłada ograniczenie średniego wzrostu temperatury na Ziemi poniżej 2°C do 2100 r. Do tej pory dodano do niej ponad 800 plakatów, a wszystkie można zobaczyć na stronie www.2degrees-petition.com.
– Żyjemy w czasach pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Zagrożony jest świat, który znamy. Zmiana klimatu powoduje znikanie pod wodą całych państw, a tak dobrze znane nam gatunki roślin i zwierząt, jak brzoza czy pszczoła, mogą zniknąć z naszego krajobrazu. W obliczu tak poważnego problemu, o którym od lat alarmują naukowcy, potrzebujemy zaangażowania jak największej liczby osób – do szerzenia wiedzy o zachodzących zmianach i o sposobach przeciwdziałania im czy też ich łagodzenia. Cieszę się, że do tych działań dołączają też coraz częściej artyści, o czym możemy przekonać się na wystawie – mówi Zofia Lasocka, kuratorka wystawy.
Różnorodność wątków poruszanych w pracach artystów wskazuje na złożoność problemu. Prezentowane plakaty nawiązują między innymi do pogarszającej się kondycji wielu gatunków roślin i zwierząt. Już obecne tempo wymierania gatunków jest co najmniej 100-krotnie szybsze od naturalnego.
– Jak wskazują raporty IPCC, konsekwencje wzrostu średniej temperatury na Ziemi o 2°C spowodują długotrwałe, nieodwracalne zmiany w klimacie naszej planety. Wraz z nimi nadejdą coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, jak długotrwałe susze czy huragany, znacząco utrudniające życie na Ziemi. W tym kontekście wyjątkowo mocno rezonuje we mnie hasło z jednego z plakatów prezentowanych na wystawie: „Natura nie potrzebuje ludzi – ludzie potrzebują natury”. Ziemia poradzi sobie bez nas. Pytanie brzmi czy my poradzimy sobie na Ziemi, czy też będziemy jednym z gatunków, którego dotknie szóste wielkie wymieranie. W trosce o przyszłość wołamy więc S.O.S. Ziemia – wszystkie ręce na pokład! – dodaje Zofia Lasocka.
Organizatorem wystawy S.O.S. Ziemia jest Centrum Praskie Koneser.
Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie to najstarsze i jedno z najbardziej znaczących na świecie wydarzeń artystycznych dedykowanych wyłącznie plakatowi. Tegoroczna, 27. edycja przyciągnęła 6000 zgłoszeń z całego świata. Otwarcie wystaw pokonkursowych i ogłoszenie laureatów odbędzie się 12 czerwca 2021 o godz. 18:00 w Pałacu Czapskich – Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 5). Wystawy pokonkursowe będą otwarte do 28 sierpnia.
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych, tworzone przez rodzimych producentów, jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl, Minimal Line czy Mamaiti.
Źródło: koneser.eu
Podobne artykuły
- Czego potrzebuje transport na drodze do neutralności klimatycznej?
Emisje z transportu w państwach członkowskich Unii Europejskiej stale rosną. Jeżeli Unia poważnie myśli o osiągnięciu celu Porozumienia Paryskiego, europejska polityka transportowa musi się radykalnie zmienić. W opublikowanym dziś przez członków CAN Europe raporcie oceniono politykę transportową Unii i pięciu jej państw członkowskich oraz sformułowano zalecenia dotyczące dostosowania polityki transportowej do ambitnych celów klimatycznych.
Więcej
- Czy Polska będzie „Fit for 55%”?
Czas na ostatnią przed wakacjami debatę w ramach projektu „LIFE_UNIFY - łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych”. Debata online zatytułowana Czy Polska będzie „Fit for 55%” , odbędzie się w poniedziałek 14 czerwca 2021 roku.
Więcej
- Najzimniejsza wiosna w Europie od 2013 roku; z kolei majowe temperatury powyżej średniej
Serwis Zmian Klimatu Copernicus (C3S ) realizowany przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody na zlecenie Unii Europejskiej, regularnie publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zaobserwowanych zmianach w globalnej temperaturze powietrza przy powierzchni, pokrywie lodowej morskiej i zmiennych hydrologicznych . Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności