- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Greenpeace i warszawscy rowerzyści zwracają uwagę na problem smogu (18285)
2015-03-16Drukuj
Greenpeace i Warszawska Masa Krytyczna połączyli siły, by zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach. 27 lutego ulicami stolicy rowerzystki i rowerzyści przejechali pod hasłem #UwagaSmog.
Podczas wydarzenia Greenpeace rozdawał rowerzystom maseczki chroniące przed smogiem. W lutym w Warszawie wskazania monitoringu jakości powietrza były zatrważające. Jedynie przez 6 dni lutego normy zanieczyszczenia powietrza szkodliwym dla zdrowia pyłem PM10 nie były przekroczone.
Luty to pod względem jakości powietrza najgorszy miesiąc dla warszawiaków. Podobnie jak w innych częściach kraju unoszący się w powietrzu smog dotkliwie zatruwa zdrowie wielu osobom. Z jego powodu rocznie umiera w Polsce aż 45 tysięcy ludzi. Jadąc do pracy, biegając, spacerując czy po prostu oddychając zanieczyszczonym powietrzem, narażamy się na działanie szkodliwych pyłów, gazów, metali ciężkich (np. rtęć) i toksycznych związków chemicznych (np. benzo(a)piren).
Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w stolicy jest spalanie węgla i oleju opałowego w systemach grzewczych w gospodarstwach domowych, transport, przemysł oraz elektrownie i elektrociepłownie węglowe, przy czym znaczna część zanieczyszczeń trafia do miasta spoza Warszawy. To właśnie elektrownie węglowe są największym przemysłowym źródłem zanieczyszczeń powietrza w stolicy. Praca typowej elektrowni węglowej wiąże się z roczną emisją do atmosfery od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ton substancji szkodliwych dla zdrowia, które wraz z wiatrem rozprzestrzeniają się na duże odległości. Dodatkowo w procesie spalania węgla do środowiska emitowane są metale ciężkie, m.in. rtęć. Aż 60% emisji tego rakotwórczego pierwiastka w Polsce pochodzi z sektora elektrowni węglowych.
Zimą poziom szkodliwych zanieczyszczeń znacznie przekracza normy w wielu Polskich miastach. Warszawa nie jest pod względem wyjątkiem. Niestety, trudno jest znaleźć informacje dotyczące aktualnego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Tymczasem powinniśmy mieć łatwy dostęp do przejrzystych i czytelnych informacji o stanie powietrza w miastach – mówi Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace Polska.
Greenpeace wprowadził na Twitterze specjalny hasztag #UwagaSmog, pod którym można znaleźć informacje o aktualnym stanie jakości powietrza. Zachęcamy wszystkich do korzystania z tego źródła. Informacje o poziomie smogu są szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, dzieci, osób trenujących biegi, rowerzystów i osób starszych. Są to grupy szczególnie wrażliwe na działanie substancji toksycznych znajdujących się powietrzu. Warto codziennie sprawdzać poziom zanieczyszczeń, by chronić zdrowie. W dniach, w których stężenie substancji toksycznych jest szczególnie wysokie, warto ograniczyć aktywności na zewnątrz (m.in. zrezygnować z treningów biegowych, jazdy na rowerze, spacerów) lub zakładać specjalne maseczki chroniące przed wdychaniem najbardziej niebezpiecznych pyłów PM 2,5 i PM 10.
Wdychanie pyłów szkodzi podobnie jak bierne palenie – te drobne cząstki, głównie sadza i lotne popioły oraz aerozole siarczanowe i azotanowe, docierają bezpośrednio do płuc, powodując m.in. nowotwory. Tyle że dymu papierosowego można uniknąć, wychodząc z pomieszczenia, a od szkodliwych produktów spalania węgla zawieszonych w powietrzu na warszawskiej ulicy ucieczki nie ma – powiedział dr hab. Leszek Pazderski, chemik pracujący na co dzień na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Źródło: Greenpeace Polska
Podobne artykuły
- Spór o powietrze nad Muszyną
Burmistrz Muszyny oskarża ekologów z Fundacji ClientEarth o przygotowanie tendencyjnego raportu o jakości powietrza w Polsce i domaga się od nich miliona złotych na pokrycie strat wizerunkowych. Ekolodzy odpierają zarzuty i obstają przy swoim: powietrze w uzdrowiskach, w tym w Muszynie, nie spełnia norm.
Więcej
- Powstał Polski Alarm Smogowy – lokalni aktywiści łączą siły [WIDEO]
Lokalne inicjatywy antysmogowe postanowiły połączyć siły i powołały Polski Alarm Smogowy (PAS). – Razem możemy więcej – przekonywali na konferencji w Warszawie, przedstawiając swoje postulaty.
Więcej
- Biegacze chcą przegonić smog z Krakowa
15 lutego odbył się I Krakowski Bieg Antysmogowy. Drogą Królewską pobiegło około tysiąca osób w maseczkach przeciwpyłowych. Zbierano też podpisy pod petycją do władz samorządowych z żądaniem przyspieszenia prac nad poprawą jakości powietrza w stolicy Małopolski.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności