- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Adaptacja do koronawirusa (21732)
Wojciech Szymalski2021-03-06
Drukuj
Adaptacja kojarzyła nam się dotychczas głównie ze zmianą klimatu. Dziś, jak słusznie zauważyli w tym tygodniu naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, czas na adaptację także do faktu, iż silniejszy koronawirus z nami jest i prawdopodobnie już tak zostanie*.
Ważna jest skala
W naukach przyrodniczych przyzwyczailiśmy się do opracowywania różnego rodzaju systemów, które pozwalają określić skalę obserwowanych zjawisk przyrodniczych. I tak mamy skalę np. decybelową, która pozwala nam określić ściśle, jak jest głośno. Mamy skalę np. porostową, dzięki której przynajmniej w pewnym zakresie jesteśmy w stanie określić jak dalece zanieczyszczone jest powietrze – dziś w sumie to narzędzie historyczne, ale mamy skonstruowane na potrzeby smartfonów rożnego rodzaju indeksy jakości powietrza. Mamy skalę Fujity, która obrazowo przedstawia siłę coraz powszechniej występujących tornad. Mamy skalę Beauforta, która w prosty i przejrzysty sposób przybliża nam skalę zjawisk morskich związanych z wiatrem i falowaniem oraz skalę Saffira-Simpsona, która określa możliwe zniszczenia w wyniku zderzenia się huraganu z lądem. W ostatnim czasie dość dużą karierę zrobiła tez np. skala Chomicza, która pozwala odpowiednio przyporządkować wielkość obserwowanego deszczu.
Ważne są procedury
W ślad za tego typu skalami mogły pojawić się procedury, które określają przy okazji jakiej skali danego zjawiska, jakie działania zabezpieczające należałoby podjąć, aby nie narazić się na straty nim spowodowane. Na tej postawie możemy usłyszeć z radia lub telewizji ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące tego, jak się zachować przy określonej pogodzie. Przykładowo przy określonej skali zagrożenia lawinowego w górach należy unikać stromych stoków lub w ogóle nie wychodzić w góry. I choć w przypadku każdej skali tego typu zjawisk są poziomy zagrożenia o takiej sile, że w ogólnie nie zaleca się robienia czegokolwiek, to jednak nadal pozostawia się dowolność zachowania osobom, które muszą w takich warunkach żyć. Wszystkie wyżej wymienione skale i wskazówki są przykładem dobrej adaptacji ludzi do warunków pogodowych i to niezależnie od tego czy wystąpią one dziś czy w przyszłości.
Skala na wirusa
Niestety jestem laikiem w sprawach ochrony zdrowia, dlatego trudno mi wyrokować w kwestii pandemii. Wydaje mi się jednak, że upublicznienie podobnej skali i towarzyszących jej zaleceń w zakresie postępowania osobistego powinno być już od przeszło roku dobrze publicznie wypromowane. Ponieważ tak nie jest, a przynajmniej ja takiej stałej skali zagrożenia nie znam, to oznacza, że faktycznie przystąpiliśmy do pandemii jako ludzkość całkowicie nieprzygotowani. Albo po prostu w Polsce coś szwankuje w systemie komunikacji ze społeczeństwem. Gołym okiem widać bowiem, że lockdown-y, zamknięcia tego lub owego sektora gospodarki, noszenie tego lub innego rodzaju maseczek zarządzane są bez widocznego związku z liczbą zachorowań, zgonów czy innym objaśnionym szerokiej publiczności, a więc godnym zaufania wskaźnikiem rozprzestrzeniania się wirusa.
Adaptacja, czyli...
Prawdą jest, że siedzimy jak na szpilkach zastanawiając się jakie obostrzenia wejdą do użytku w kolejnym tygodniu, ale osobiście wolałbym, abyśmy się już do tego przyzwyczaili tak, jak to jest np. z ogłaszanym codziennie w radiu stopniem zasilania gazem czy energią elektryczną. W czasach kiedy radio było nieco bardziej na porządku dziennym niż dziś, dla mnie, młodego chłopca, czymś wtedy niezrozumiałym było ogłaszanie pierwszego stopnia zasilania gazem ziemnym zaazotowanym. Za każdym z coraz wyższych stopni tego typu w gazownictwie stoi konkretny poziom ograniczeń, np. w dostawie gazu dla przedsiębiorstw czy domów prywatnych. Dziś być może dla innych młodszych ode mnie wskazane byłoby wreszcie usłyszeć, że osiągnęliśmy 5 lub 7 stopień zakażenia koronawirusem. I żeby za tym konkretnym stopniem szło konkretne przesłanie, np.: dziś nosimy maseczki. Choć oczywiście marzeniem moim jest, abyśmy jak najprędzej usłyszeli: „stopień zakażenia koronawirusem – pierwszy”. Koniec maskarady! Koniec karnawału!
* Choć przecież przed pandemią także był koronawirus, ale nieco słabszy. Koronawirusy są stosunkowo powszechnie występującymi wirusami, które dotychczas odpowiadały głównie za różnego rodzaju przeziębienia (10-20% wszystkich przeziębień każdego roku) i zapalenia dróg oddechowych.
Podobne artykuły
- Odporni inaczej
W ostatnich dniach sierpnia Polskę nawiedził front, który przyniósł wielokomórkowe burze, deszcz i szkwałowy wiatr. Co powiedział nam o naszej gotowości do działania w obliczu widocznych zniszczeń i utrudnień? Jest w nas ziarno odporności na skutki zmian klimatu?
Więcej
- Małe oczyszczalnie ścieków opłacalne nawet w najmniejszych miejscowościach
Budowa małych oczyszczalni hydrofitowych, do których trafią ścieki z gospodarstw domowych położonych na wsi i w niewielkich miejscowościach, może okazać się dobrym sposobem na zagospodarowanie nieczystości wszędzie tam, gdzie rozbudowa sieci kanalizacyjnej jest nieopłacalna, więc dominują zbiorniki przydomowe, czyli tzw. szamba. Według raportów NIK w ponad 90 proc. z nich ujawniono nieprawidłowości: albo były nieszczelne, albo ścieki nie trafiały do oczyszczalni, co szkodzi mieszkańcom i środowisku. Lokalne oczyszczalnie to tym korzystniejsze rozwiązanie, że gminy mają coraz więcej możliwości ich sfinansowania.
Więcej
- Ten straszny 2020 rok...
Wielu komentatorów zaznacza, że 2020 rok był „straszny”, „okropny” lub po prostu zły. Czy aby na pewno? Po 6 styczniowym ataku zwolenników Donalda Trumpa na amerykański Kapitol niektórzy twierdzą, że 2021 rok już pobił 2020 pod względem okropności. Ale może załóżmy jednak na chwilę różowe okulary. W 2020 roku wydarzyło się dużo dobrego, także w sprawach ochrony środowiska i klimatu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności