więcej


Polityka klimatyczna

Yvo de Boer rezygnuje z funkcji sekretarza wykonawczego Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (8713)

2010-02-22

Drukuj
Yvo de Boer 18 lutego ogłosił, że z dniem 1 lipca 2010 r. rezygnuje ze stanowiska Sekretarza Wykonawczego Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu i dołączy do grupy doradczej KPMG jako doradca ds. Globalnego Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju. Planuje także nawiązanie współpracy z wybranymi uniwersytetami.
„Dzięki współpracy z moimi kolegami z Sekretariatu UNFCCC nad wsparciem negocjacji w sprawie zmian klimatu zyskałem ogromne doświadczenie”, powiedział de Boer, który przewodniczył organizacji od września 2006 roku. „To była trudna decyzja, ale uważam, że nadszedł czas, aby podjąć nowe wyzwania: pracować nad klimatem i jego zrównoważeniem wspólnie z sektorem prywatnym i środowiskiem akademickim”, wyjaśnił.

„Zawsze uważałem, że, podczas gdy rządy zapewniają niezbędne ramy polityczne, rzeczywiste rozwiązania muszą pochodzić od podmiotów gospodarczych”, powiedział Yvo de Boer. „Kopenhaga nie dostarczyła nam jasnego porozumienia pod względem prawnym, ale polityczne zaangażowanie i dążenie ku niskiej emisji na świecie są coraz powszechniejsze. Wymaga to nawiązania nowej współpracy z sektorem biznesu i teraz mam szansę przyczynić się do tego”, dodał.

Pan de Boer pozostanie na aktualnym stanowisku do 1 lipca br. i pomoże w rozpoczęciu negocjacji przed Konferencją Klimatyczną w Meksyku (Cancun), która rozpocznie się pod koniec listopada tego roku.

„Kraje odpowiedzialne za 80% związanej z wytwarzaniem energii emisji CO2 przedstawiły narodowe cele i plany, odnoszące się do zmian klimatycznych. Podkreśla to ich zaangażowanie i chęć sprostania wyzwaniom, jakie niosą zmiany klimatyczne, a także wolę działania na rzecz osiągnięcia w Cancun wiążącego porozumienia”, powiedział de Boer.

Yvo de Boer został mianowany Sekretarzem Wykonawczym UNFCCC we wrześniu 2006 roku. Wcześniej, jako zastępca dyrektora generalnego holenderskiego ministerstwa ochrony środowiska, był głęboko zaangażowany w unijną politykę ochrony środowiska. Piastował ponadto funkcję wiceprzewodniczącego Komisji ONZ ds. Zrównoważonego Rozwoju, pełnił rolę doradcy rządu Chin i Banku Światowego, a także ściśle współpracował ze Światową Radą Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

źródło: UNFCCC
www.unfccc.int

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej