więcej


Polityka klimatyczna

Postęp w realizacji celów z Kioto (8853)

2009-09-11

Drukuj
Europejska Agencja Środowiska stwierdza, że w 15 krajach Unii, nastąpił spadek emisji CO2 w wysokości 1,3% w porównaniu do roku 2007. "Jest to ważna wiadomość dla reszty świata przed zbliżającą się konferencją klimatyczną w Kopenhadze.” -powiedział Stavros Dimas, Komisarz ds. Środowiska.
Komisja Europejska przyjęła wstępne dane, dotyczące emisji gazów cieplarnianych w 2008 roku. Europejska Agencja Środowiska stwierdza, że wg tych danych w 15 krajach Unii, nastąpił spadek w wysokości 1,3% emisji w porównaniu do roku 2007.

Oznacza to też spadek emisji o 6,2% wobec roku 1990. Jest to przełomowy krok na drodze do celu, jakim jest redukcja emisji w 15 krajach Unii o 8% w latach 2008-2012 w stosunku do poziomu bazowego. Co więcej, emisja wszystkich państw Unii w roku 2008 spadła o 1,5%, co oznacza 13,6% spadku poniżej poziomu bazowego z roku 1990.

Komisarz ds. Środowiska Stavros Dimas stwierdził: “Dane są potwierdzeniem faktu, że Unia jest na dobrej drodze do wypełnienia postanowień z Kyoto, nawet, jeśli część redukcji miałaby być następstwem spowolnienia gospodarczego. Ten trend musi być utrzymany w nadchodzących latach. Unia już udowodniła, że może skutecznie oddzielić emisje od wzrostu ekonomicznego. Szybkie wprowadzenie pakietu klimatyczno-energetycznego powinno przyspieszyć dobroczynne działanie tego trendu. Jest to jednocześnie ważna wiadomość dla reszty świata przed zbliżającą się konferencją klimatyczną w Kopenhadze.”
Wstępne dane są obliczone na podstawie szeregu danych ekonomicznych, opublikowanych przez agencje narodowe oraz europejskie, włączając w to potwierdzone dane o emisjach, pochodzące z przedsiębiorstw biorących udział w handlu nimi, które wykazały 3% spadku emisji w 2008 roku.

Opublikowanie wstępnych danych oznacza też znaczne przyspieszenie procesu zbierania informacji o emisjach wewnątrz Unii. Poprzednio Europejska Agencja Środowiska czekała 18 miesięcy na pełne statystyki emisji od krajów członkowskich, a i tak opublikowane podsumowanie zawierało tylko część danych. W wyniku tych opóźnień pełne statystyki, dotyczące roku 2007 zostały opublikowane dopiero pod koniec maja 2009 r.

źródło: EurActiv

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej