więcej


Polityka klimatyczna

Nowy system prognozowania klimatycznego (8845)

2009-09-09

Drukuj
Podczas Światowej Konferencji Klimatycznej w Genewie uzgodniono utworzenie nowego systemu prognozowania klimatycznego, aby w ten sposób pomóc biedniejszym krajom w przystosowaniu się do zmian klimatu i umożliwić im lepsze przygotowanie na wypadek klęsk żywiołowych.
Delegaci z około 150 krajów, uczestniczący w pięciodniowej konferencji, przyjęli w tej sprawie wspólną deklarację w czwartek.
Według amerykańskiej agencji meteorologicznej, nowe Globalne Ramy dla Usług Klimatycznych zostaną wdrożone do 2011 roku.

Podczas zakończonej w piątek konferencji w Genewie próbowano, niezależnie od zaplanowanego na grudzień szczytu klimatycznego w Kopenhadze, znaleźć rozwiązania w celu spowolnienia ocieplania się klimatu, które wiąże się z obecnością dużej ilości gazów cieplarnianych w atmosferze.

Według uczestników konferencja w Genewie dostarczy pożytecznych informacji naukowych negocjatorom, którzy podczas spotkania w Kopenhadze mają wypracować porozumienie zastępujące wygasający Protokół z Kioto w sprawie redukcji gazów cieplarnianych.

Bogate kraje, jak USA, już dysponują systemami przewidywania zmian klimatu, ale jedynie na krótką metę, i nie są one skoordynowane z systemami w innych krajach - powiedział dyrektor Krajowego Centrum Danych Klimatycznych przy amerykańskiej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (National Climate Data Center at the U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration) Thomas Karl. "Usługi klimatyczne są nowym pojęciem" - dodał.

Nie podano kosztu nowego systemu, ale zdaniem Karla będzie on prawdopodobnie dwukrotnie droższy od tego, co świat wydaje obecnie na ten cel. 


PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej