więcej


Polityka klimatyczna

"Rok 2010 pierwszy krok do rewolucji" - Klub Gaja po konferencji w Kopenhadze (8728)

2010-01-17

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'W tym roku Klub Gaja będzie kontynuował program Zaadoptuj rzekę. Głównym jego celem jest promowanie zasad zrównoważonego rozwoju, podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa. To szczególnie ważne wobec zmian klimatycznych oraz kryzysu, którego nie udało się rozwiązać podczas konferencji klimatycznej w Kopenhadze.
"- ...trzeba pamiętać, że szczyt w Kopenhadze to następstwo pewnego  procesu. To nie pierwsze czy drugie spotkanie, ale jak mówi jego numeracja już 15.  Czyli  mężowie stanu, ważni ludzie spotykają się co rok. I co? I nic. Albo bardzo niewiele . To jest niedobry sygnał dla świata. Poziom komplikacji tej sytuacji jest taki, iż nie można się już łudzić, że ktoś wymyśli jedno dobre rozwiązanie. Polityka globalna stała się kompletnie niesterowalna.

- Niesterowalna?

- Mówię niesterowalna, ponieważ chcę podkreślić, że ludzie owszem dochodzą do jakiegoś wspólnego wniosku, ale potem nie potrafią razem sterować tym wielkim globalnym statkiem w jednym i tym samym kierunku. Każdy chce płynąć w swoją stronę i w końcu statek dryfuje."


Fragment wywiadu z Jackiem Bożkiem, Prezesem Klubu Gaja pt. "Rok 2010 pierwszy krok do rewolucji". Pełna treść wywiadu do pobrania poniżej.

W stolicy Danii Klub Gaja rozdał 10 tys. nasion dębów z Puszczy Białowieskiej, która jest pozostałością ostatnich w Europie naturalnych lasów liściastych i mieszanych. Żołędzie, certyfikowane przez Biuro Nasiennictwa Leśnego w Warszawie, rozdawano w kopertach  z hasłem Zasadź dobry klimat oraz instrukcją co trzeba zrobić, by mogło wyrosnąć z nich drzewo.

Jacek Bożek prezes Klubu Gaja z Wilkowic koło Bielska- Białej został wybrany do Regionalnej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko przy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.  Komisja jest organem opiniodawczo – doradczym Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach. 

Wywiad z Jackiem Bożkiem - plik PDF

źródło: Koalicja Klimatyczna
www.koalicjaklimatyczna.org

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej