więcej


Polityka klimatyczna

20. rocznica wejścia w życie Ramowej Konwencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu (16975)

2014-03-21

Drukuj

Dzisiaj, tj. 21 marca 2014 roku, przypada 20. rocznica wejścia w życie Ramowej Konwencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). Jest to właściwy moment, by docenić zarówno jej dalekowzroczność oraz poczynione w jej ramach działania, jak i tysiące ludzi w nią zaangażowanych.

Z tej okazji sekretariat UNFCCC przygotował w ciekawej interaktywnej formie graficznej materiał pokazujący najważniejsze momenty z historii Konwencji. Można się dzięki niemu zapoznać nie tylko z suchymi faktami, ale również przeczytać związane z nimi teksty, obejrzeć zdjęcia i materiały wideo. Całość prezentacji znajduje się TUTAJ.

Dzisiejszy dzień jest nie tylko okazją do celebrowania dotychczasowych dokonań. Skłania również do refleksji nad drogą prowadzącą do realizacji artykułu 2. Konwencji (dotyczy obszarów i konkretnych działań pozwalających na osiągnięcie celów redukcyjnych). Potrzeby są większe niż kiedykolwiek i trzeba mieć nadzieję, że dzisiejsza rocznica zainspiruje do ponownego rozpatrzenia udziałów i działań z nich wynikających przez poszczególne kraje. Pozwoli to osiągnąć sensowne porozumienie na szczycie w 2015 roku.

 

Czym jest Ramowa Konwencja ONZ w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC)?

Ramowa Konwencja ONZ w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC), zwana także Konwencją Klimatyczną, została podpisana na Międzynarodowej Konferencji ONZ Dotyczącej Środowiska i Rozwoju w Rio de Janeiro w 1992 roku. Jej celem jest ustabilizowanie ilości gazów cieplarnianych w atmosferze na poziomie, który nie wywoła istotnych zmian w klimacie. Celem jest też ustabilizowanie emisji gazów w takim okresie, by ekosystemy w sposób naturalny mogły się przystosować do zmian klimatu. Kroki podejmowane, by to osiągnąć nie mogą zagrażać produkcji żywności, nie mogą też być sprzeczne ze zrównoważonym rozwojem. Obecnie praktycznie wszyscy członkowie Narodów Zjednoczonych podpisali i ratyfikowali konwencję.

 

ChronmyKlimat.pl

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej