więcej


Polityka klimatyczna

2 stopnie to bardzo dużo (19413)

Wojciech Szymalski
2016-04-25

Drukuj
galeria

Dzięcioł średni w Puszczy Białowieskiej. Fot. Frank Vassen, flickr.com (CC BY 2.0)

Wielu z nas może sobie pomyśleć: co to jest 2 stopnie Celsjusza? Od wielu lat nasza Fundacja stara się pokazywać, że wbrew pozorom to bardzo dużo - pisze dr Wojciech Szymalski, prezes InE.

Pół roku temu w Paryżu uzgodniono porozumienie klimatyczne. W zeszły piątek 22 kwietnia 2016 r. porozumienie to w imieniu Polski podpisała premier Beata Szydło będąc z wizytą w Nowym Jorku. W wyniku realizacji porozumienia temperatura na świecie ma wzrosnąć nie więcej niż 2 st. C, albo nawet 1,5 st. C w stosunku do roku 1750. Wielu z nas może sobie pomyśleć: co to jest 2 st. C? Od wielu lat nasza Fundacja stara się pokazywać, że wbrew pozorom to bardzo dużo. Może tym razem się uda?

Średnia temperatura Ziemi w roku 1750 wynosiła ok. 15 st. C. Jeśli znajdziesz się w pokoju o temperaturze 15 st. C i przejdziesz do pokoju o temperaturze 17 st. C, być może faktycznie nie odczujesz dużej różnicy. Możliwe że nawet nie będziesz musiał zdejmować swetra czy szalika. Pomyśl jednak co się zmieni, gdy:

  • temperatura powietrza wzrośnie z -1 st. C do 1 st. C,
  • temperatura Twojego ciała wzrośnie z 36,6 st. C do 38,6 st. C.

Te odpowiedzi są dość oczywiste:

W pierwszym przypadku lód stopnieje i zamieni się w wodę. Może nie będziesz musiał odśnieżać samochodu?

W drugim przypadku prawdopodobnie stwierdzisz, że jesteś chory, np. na grypę. Może będziesz musiał iść do lekarza?

Teraz zastanów się, co się zmieni, gdy średnia temperatura powietrza w Polsce wzrośnie z 7 st. C do 9 st. C. Odpowiedź nie jest taka prosta, ale podpowiadam: granica zasięgu występowania pewnego drzewa w Polsce w znaczniej mierze pokrywa się z linią łączącą punkty o średniej temperaturze powietrza 7 st. C. Drzewo to występuje zwykle poniżej tej temperatury, a powyżej nie. Tym drzewem jest świerk pospolity.

Jest to ten sam świerk, którego w Puszczy Białowieskiej chce się ratować przed kornikiem drukarzem. Co zatem ostatecznie zabije świerki w Polsce: korniki, ludzie, czy 2 stopnie? Jak wiele takim punktów krytycznych jest na Ziemi? Tego sami do końca nie wiemy.

Dr Wojciech Szymalski
Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej