- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polaku, szanuj wodę! (13583)
2011-11-26Drukuj
W XXI wieku brak wody może stać się najpoważniejszym problemem cywilizacyjnym. Jeśli obecne wzorce konsumpcji nie zmienią się, do 2025 roku prawie połowa ludzi na świecie będzie zamieszkiwała tereny z deficytem wody. Dlatego szanujmy wodę – apeluje WWF Polska wraz z Magdalena Różczką i Mateuszem Damięckim w ramach kampanii "SOS dla świata".
Według UNDP już dziś ponad miliard osób nie ma dostępu do wody pitnej. Zapotrzebowanie na wodę rośnie w ogromnym tempie, jest nas coraz więcej. Ziemię zamieszkuje już 7 mld ludzi, a w 2050 roku liczba ta prawdopodobnie przekroczy 9 mld. Według raportu UNEP "GEO- 4"do 2025 roku zużycie wody ma wzrosnąć o 50% w krajach rozwijających się i o 18% w krajach rozwiniętych, przy czym wody nie przybywa – zwłaszcza wody czystej. Wysychają rzeki, obniża się poziom wód podziemnych, a ekosystemy wodne ulegają degradacji. Od 1900, więcej niż 50% światowych mokradeł przestało istnieć. Populacje gatunków słodkowodnych zmalały o 50% pomiędzy 1970 a 2000 rokiem!
Z badań przeprowadzonych przez IIBR na zlecenie WWF Polska wynika, że aż 74% wykształconych Polaków z dużych miast ocenia, że media rzadko lub bardzo rzadko opisują problem deficytu wody.
Tymczasem o tym, jak cenna jest woda mogli przekonać się Magdalena Różczka i Mateusz Damięcki, uczestnicy serialu "SOS dla świata", który powstał w ramach kampanii WWF. Pojechali do Ghany i wspólnie z mieszkankami jednej z wiosek udali się na kilkukilometrową wycieczkę do najbliższego zbiornika wodnego, niosąc napełnione wodą wiadra na głowie.
W czasie wyjazdu przeżywałam swoistą sinusoidę odczuć. Najpierw przeżyłam szok, że tak to wygląda, później pojawiła się bezradność, myśl, że cokolwiek bym nie zrobiła to i tak nic nie zmienię, a na koniec moment zrywu, że jednak możemy coś zrobić, działać – mówi Magdalena Różczka.
Problem braku wody nie dotyczy tylko krajów rozwijających się. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska jeśli chodzi o wodę – "żyjemy ponad stan", przy jednoczesnym wzroście jej deficytu na kontynencie europejskim. W czasie, gdy państwa Europy południowej nadal borykają się z ogromnymi problemami niedoboru wody, problemy pojawiły się również na krajach położnych bardziej na północ. Ze względu na zmiany klimatu, nasili się dotkliwość i częstotliwość występowania suszy. Warto więc oszczędzać wodę, zbierać i wykorzystywać deszczówkę, czy też tzw. szarą wodę.
– Wyobraźmy sobie, że każdy człowiek, który ma dostęp do bieżącej wody ratuje codziennie jeden litr. Wspólnie możemy zaoszczędzić kilka miliardów litrów wody każdego dnia – wylicza Mateusz Damięcki.
W Polsce, ważnym problemem jest zanieczyszczenie wody, najlepiej widoczne w przypadku zakwitu sinic, również tych niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia. Sinice zakwitają w różnych akwenach, w tym w Bałtyku w wyniku nadmiernej ilości azotanów i fosforanów, które trafiają do cieków wodnych m.in. wraz z nawozami spłukiwanymi z pól oraz używanymi przez nas detergentami.
– Nawet proste i z pozoru błahe działania każdego z nas mogą pomóc. Warto chociażby używać naturalnych i biodegradowalnych detergentów dostępnych już na polskim rynku, czy ograniczyć spożycie wodochłonnych produktów, jak kawa czy wołowina – mówi Paweł Średziński z WWF Polska.
Produkcja kilograma wołowiny wymaga zużycia od 2 do 16 tysięcy litrów wody. Z kolei wyprodukowanie kilograma pszenicy oznacza wykorzystanie od 800 do 4 tysięcy litrów.
– Udział w programie zmienił moje życie. Częściej używam prysznica, bo wcześniej kąpałam się w wannie. Podjęłam także inne zobowiązania ekologiczne tworząc swój ekologiczny dekalog na sos.wwf.pl – dodaje Magdalena Różczka.
Amerykanin zużywa dziennie średnio 500 litrów wody, a Polak 190 litrów. Natomiast przeciętny mieszkaniec Afryki ma do swojej dyspozycji jedynie 47 litrów wody dziennie, a najubożsi mieszkańcy krajów rozwijających się zaledwie 5-10 litrów. To tyle, ile zużywamy przy jednym pociągnięciu za spłuczkę w toalecie.
Szanujmy wodę! Niech dbanie o wodę stanie się jednym z zobowiązań, które będziemy wdrażać w życie. Zachęcamy do stworzenia własnego ekologicznego dekalogu na sos.wwf.pl.
Odcinki serialu "SOS dla świata" można obejrzeć na stronie sos.wwf.pl.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności