więcej


Polacy chcą współdecydować o ważnych dla siebie sprawach (10809)

2010-10-14

Drukuj
Współdecydować, czyli inaczej mówiąc partycypować w tworzeniu lokalnej polityki. Skąd wiadomo, że chcą? Na cykl szkoleń dla edukatorów partycypacji społecznej , który rusza w najbliższych dniach (14-16 października br.) w Krakowie zgłosiło się ponad 80 osób z całej Polski. Szkolenia są częścią projektu „Decydujmy razem”, którego liderem jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W ramach tego przedsięwzięcia partycypacyjne metody zarządzania zostaną pilotażowo wdrożone w 108 gminach i powiatach w Polsce.
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, partner projektu „Decydujmy razem”, będzie organizatorem serii szkoleń mających na celu wykształcenie edukatorów, doradców i animatorów - przyszłych specjalistów w dziedzinie partycypacji, którzy działać będą w całej Polsce. Partycypacja społeczna to zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji, które nie kończy się na uczestnictwie w wyborach co kilka lat. Obywatele, którzy „partycypują” są bardziej świadomi i zadowoleni z tego, co się wokół nich dzieje, a władza podejmuje decyzje, które są zrozumiałe, akceptowane i godzą interesy różnych grup – mówi Anna Jarzębska, koordynator projektu z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

Jak jednak sprawić, by lokalna społeczność umiała przekazać swoje potrzeby samorządom? Kto ma przekonać wójta, że przed zbudowaniem w gminie nowej drogi czy przedszkola powinien zapytać o zdanie mieszkańców? Jak grupa nieletnich osób, które jeszcze nie głosują, może spełnić swój postulat budowy boiska sportowego? Celem szkoleń, organizowanych w najbliższych latach przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska, będzie stworzenie kadry, która nawiąże współpracę z gminami z całej Polski, wspierając je we włączaniu lokalnej społeczności w konkretne działania. Edukatorzy partycypacji będą specjalistami, którzy z jednej strony pomogą zaktywizować lokalną społeczność, a z drugiej przygotują pracowników samorządów do zaangażowania mieszkańców w swoje działania.

W szkoleniach dla edukatorów partycypacji społecznej weźmie udział grupa dwudziestu pięciu uczestników z całej Polski. Mają oni już doświadczenie w aktywizacji lokalnych społeczności, współpracy z samorządem oraz realizacji idei partycypacji w swoich działaniach. Kurs ma zapewnić im z jednej strony wiedzę i narzędzia związane z partycypacją, a z drugiej umiejętności praktyczne, takie, jak moderowanie i prowadzenie spotkań i szkoleń, metody komunikowania się i angażowania społeczności lokalnej. Nabędą oni również zdolności negocjacji i rozwiązywania konfliktów oraz umiejętności trenerskie. Poza uczestnictwem w zajęciach, na przyszłych edukatorów czeka praca w terenie. Z pewnością bardzo ciekawym doświadczeniem będzie możliwość praktyki w gminach, które wezmą udział w projekcie „Decydujmy razem”. Ponadto edukatorzy będą realizowali zadania związane z partycypacją na swoim terenie. Dzięki wykształceniu kadry ekspertów partycypacji społecznej dobre przykłady rządzenia zostaną szeroko rozpowszechnione.

Już wkrótce więcej na temat projektu będzie można dowiedzieć się na stronie: www.decydujmyrazem.pl (do końca października aktualności zamieszczane będą na stronach partnerów projektu m.in. www.grupypartnerskie.pl).

źródło: Fundacja Partnerstwo dla Środowiska
www.fpds.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej