więcej


Podsumowanie sondy ChrońmyKlimat nt. przyjęcia przez Unię Europejską celu redukcyjnego w wysokości 30% (11804)

2010-10-19

Drukuj
W sierpniu 2010 uruchomiliśmy na naszym portalu sondę internetową, której zadaniem było zebranie opinii na temat podwyższenia poziomu ograniczenia emisji CO2 do 30%. Nasza sonda potwierdza, że opinia publiczna w tej kwestii jest podzielona. Liczba zwolenników i przeciwników była zbliżona przez cały okres trwania sondy.
Ostatecznie nieco więcej internautów opowiedziało się za podwyższeniem celu redukcyjnego do 30 %, nawet jeśli inne kraje nie zobowiążą się do podobnych redukcji.

Końcowy rezultat głosowania przedstawia się następująco:
 

Okazuje się , że nasi czytelnicy reprezentują w sumie stanowisko bardziej postępowe od oficjalnego stanowiska Polski. Rząd polski uważa, że podniesienie poziomu redukcji może wpłynąć negatywnie na gospodarkę i wobec tego uzależnia podpisanie porozumienia od podpisania równie ambitnych zobowiązań przez największych emitentów gazów cieplarnianych, czyli Chiny i USA.

W związku z postawą Polski, Włoch, Rumunii, Łotwy i Słowacji, w ostatni czwartek Ministrowie Środowiska krajów UE, po raz kolejny przełożyli ewentualne decyzje na temat ograniczenia unijnych emisji CO2 o 30% do 2020r. We wnioskach końcowych z posiedzenia w Luksemburgu czytamy, że Komisja Europejska będzie nadal analizować skutki ewentualnego podwyższenia unijnego celu redukcji, a raport KE spodziewany jest dopiero w przyszłym roku. Ewentualne decyzje redukcyjne mają więc szansę zapaść dopiero na szczycie UE w marcu 2011 r.

Z naszego punku widzenia jest to niepotrzebna strata czasu, dlatego nie ukrywamy zadowolenia, że większość naszych czytelników już dziś opowiedziała się za 30% redukcją gazów cieplarnianych i to nawet jeśli inne kraje nie zobowiążą się do podobnych redukcji. Uważamy, że niskowęglowa gospodarka mogłaby przynieść Polsce nie tylko zdrowsze powietrze i środowisko ale również wiele społecznych i ekonomicznych korzyści, w tym także przyspieszyć pojawianie się innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Nie musimy chyba pisać jak bardzo zależy nam na tym, by z tej perspektywy spojrzał na pojawiające się wyzwania polski rząd. 

Na koniec chcielibyśmy wszystkim podziękować za oddane głosy i wyrazić nadzieję, że osoby, które nie mają jeszcze wyrobionego zdania znajdą na naszych stronach potrzebne informacje. Z kolei tych z Państwa, którzy wiedzą coś, o czym my nie wiemy, zachęcamy do dyskusji na łamach naszego forum.

Redakcja ChronmyKlimat.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej