więcej


Piknik z Klimatem 2010 (11843)

2010-09-01

Drukuj
W ostatnią niedzielę sierpnia (29.08) warszawski Nowy Świat zamienił się w ekologiczną oazę, której atrakcjami były m.in.: spacer po trawie zamiast po asfalcie, pokaz mody ekologicznej i ekokonkursy dla całych rodzin. To była już trzecia edycja Pikniku z Klimatem, organizowanego przez Ministerstwo Środowiska i Partnerstwo dla Klimatu, czyli edukacyjną platformę Ministerstwa na rzecz ochrony klimatu.
Piknik rozpoczął się wystąpieniem Ministra Środowiska, prof. Andrzeja Kraszewskiego, który był honorowym patronem wydarzenia. Przez cały dzień z klimatem opowiadał o klimacie prowadzący: Jarosław Kret i jego goście na Klimatycznej Kanapie Gwiazd – Beata Pawlikowska, Mira Stanisławska-Meysztowicz, prezes Fundacji Nasza Ziemia, Piotr Głowacki, Kierownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich, Krzysztof Włazowski i Anna Dmochowska z Fundacji Przyjazny Papier, a także Krzysztof Markowicz z Centrum Informacji o Środowisku i Leszek Drogosz z Urzędu Miasta st. Warszawy. Poza tym, firma Odzieżowe Pole zaprezentowała kolekcję przyjaznych środowisku ubrań wytworzonych z naturalnych tkanin w sposób nieszkodliwy dla środowiska, a naukowcy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk opowiedzieli o badaniach zmian klimatu prowadzonych w regionach polarnych i zaprezentowali lód lodowcowy przywieziony z polskiej bazy polarnej na Spitsbergenie.

–  Ochrona klimatu to jedno z naszych największych globalnych wyzwań. Dzięki takim inicjatywom jak Partnerstwo dla Klimatu i Piknik uczymy przez zabawę – aktywnie i nowocześnie – że to co robimy na co dzień ma znaczenie dla środowiska i klimatu – podkreśla minister Andrzej Kraszewski.

Dzięki współpracy partnerów Pikniku – British Council (we współpracy z Kinem Kultura), Białowieskiemu Parkowi Narodowemu (www.bpn.com.pl), Centrum Edukacji Obywatelskiej, Discovery Science, Fundacji Impact, Fundacji Nasza Ziemia, Fundacji Przyjazny Papier, Klubowi Gaja, Miastu st. Warszawa, Ambasadzie Brytyjskiej, Fundacji Rozwoju Energetyki Słonecznej oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa – i zorganizowanych przez nich konkursom, prezentacjom, mini-warsztatom, wystawom, a także projekcjom filmów o tematyce środowiskowej, goście pikniku dowiedzieli się jak – poprzez zmianę codziennych nawyków – mogą być mniejszym ciężarem dla otaczającej nas przyrody. Każdy mógł też namacalnie „dotknąć” problemu ocieplenia klimatu dzięki lodowej rzeźbie obrazującej, jak szybko topnieją lodowce pod wpływem rosnącej temperatury.

–  Ministerstwo Środowiska i Partnerzy dla Klimatu po raz kolejny przekonywali o tym, że losy klimatu są w naszych rękach i że każdy z nas, poprzez drobne, codzienne działania, może przyczyniać się do jego ochrony. Piknik z Klimatem to impreza, dzięki której chcemy pokazać, że każdy z nas może „zmieniać klimat na lepszy” –  Agata Goździk, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Ekologicznej w Ministerstwie Środowiska.

Trawa użyta podczas Pikniku z Klimatem została przekazana Twierdzy Modlin, której okolice zazielenia od 30 sierpnia.


źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej