więcej


OFFSET Z TAURONEM - 20 000 drzew w południowej Polsce (10605)

2010-07-04

Drukuj
Posadzenie 20 000 sadzonek drzew w celu neutralizacji 1670 ton CO2, zorganizowanie i przeprowadzenie trzech akcji sadzenia drzew na obszarze południowej Polski, popularyzacja idei offsetowania to trzy najważniejsze i wymierne, ale nie jedyne sukcesy osiągnięte podczas współpracy Fundacji Aeris Futuro z Grupą TAURON. Projekt na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju prowadzony był w ramach Programu CZAS NA LAS pod patronatem honorowym Ministerstwa Środowiska w ramach kampanii Agendy ONZ ds. Środowiska. 
Przyświecał mu cel popularyzacji idei offsetowania rekompensaty emisji dwutlenku węgla poprzez wsparcie projektów ograniczających emisje oraz koncentrację gazów cieplarnianych w atmosferze.
 
Program CZAS NA LAS to innowacyjne w Polsce przedsięwzięcie, które umożliwia firmom włączenie się do globalnych działań na rzecz ochrony środowiska, w tym ochrony klimatu w zakresie neutralizacji emisji dwutlenku węgla poprzez sadzenie drzew. Jedno drzewo w ciągu swojego życia pochłania średnio 750 kg CO2, przyczyniając się do łagodzenia zmian klimatu.

CZAS NA LAS wspierają polska snowboardzistka Jagna Marczułajtis, Jacek Ostaszewski, polski muzyk, kompozytor, reżyser teatralny, współzałożyciel (wraz z Markiem Jackowskim) i lider legendarnej grupy Osjan, określanej mianem prekursora world music oraz Krzysztof Trebunia-Tutka, lider zespołu Trebunie-Tutki, architekt i pedagog.

Emisje CO2, które w ramach projektu zostały zoffsetowane (zneutralizowane) pochodzą z działalności spółki Tauron. Na bazie dostępnych funduszy oszacowano liczbę drzew do posadzenia oraz rodzaj eko-pakietów w celu zrekompensowania części wyemitowanych przez Tauron gazów cieplarnianych w określonym czasie. To pozwalało na zaprojektowanie akcji OFFSETOWANIA SADZENIA DRZEW i sporządzenie EKO-PAKIETów. Etap ten obejmował przygotowanie terenu do zalesienia, zapewnienie sadzonek drzew i ich posadzenie, nadzór nad prawidłowym wykonaniem sadzenia oraz zapewnienie ochrony obszarów leśnych przez okres 100 lat, jak również wybór placówek do przeprowadzenia eko-audytów, przygotowanie, zakup i dystrybucję eko-pakietów wraz z wizytą u wybranych instytucji, aby zachęcić je do działań proekologicznych.

  Działania prowadzone były w cyklach: jesiennym – akcja w Karkonoskim i Ojcowskim Parku Narodowym, i wiosennym – akcja w Zakopanem. Jesienią 2009 roku Fundacja Aeris Futuro we współpracy z Tauron Polska Energia S.A. posadziła w dwóch miejscach południowej Polski 16 tys. drzew. Eksperci Fundacji odwiedzili także dwa rodzinne domy dziecka i zachęcili je do działań ekologicznych - oszacowali emisje dwutlenku węgla, czyli tzw. ślad klimatyczny oraz podarowali eko-pakiety, wśród których znalazł się m.in. energooszczędny sprzęt AGD, laptop. Wszystkie działania miały na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a tym samym negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Wiosną 2010 roku Tatrzański Park Narodowy i Miasto Zakopane były miejscem akcji sadzenia czterech tysięcy drzew. Na terenie TPN oraz strefy ochronnej Zakładu Utylizacji Odpadów pojawiły się setki małych jodeł, świerków, lip i jaworów. 

W celu zoffsetowania emisji CO2 Fundacja AERIS FUTURO podjęła współpracę z partnerami zalesieniowymi: Karkonoski Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy, Urząd Miasta Zakopane oraz Tatrzański Park Narodowy. W celu wdrożenia eko-pakietów podjęto współpracę z Rodzinnymi Domami Dziecka w: Gorzanowie, koło Kłodzka na Dolnym Śląsku, Świętochłowicach na Górny Śląsku, Zakopanem w Małopolsce.

W akcjach wzięło udział ponad 200 osób – uczniowie szkół wraz z nauczycielami, sportowcy, muzycy, przedstawiciele różnych urzędów i instytucji publicznych oraz dziennikarze. Projekt zyskał szerokie zainteresowanie mediów – od telewizji poprzez radio i prasę do portali internetowych ogólnopolskich i branżowych.

Szczegółowy Raport końcowy dostępny jest pod adresem: www.aeris.eko.org.pl/sites/default/files/dokumenty/Raport%20Ko%C5%84cowy.pdf

źródło: Fundacja Aeris Futuro
www.aeris.eko.org.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej