więcej


O gazie z łupków - globalnie (9237)

2010-09-01

Drukuj
Stany Zjednoczone widzą strategiczny potencjał we współpracy międzynarodowej w zakresie gazu z łupków, a Polska ma szansę odegrać tu wiodącą rolę spośród wszystkich państw europejskich twierdzą przedstawiciele resortu środowiska, którzy byli uczestnikami pierwszej międzynarodowej konferencji w ramach Globalnej Inicjatywy Gazu Łupkowego (GSGI Global Shale Gas Initiative).
GSGI Conference odbyła się 23 i 24 sierpnia br. w Waszyngtonie. Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego, w tym aspektów geologicznych, technologicznych, ekonomicznych, regulacyjnych i środowiskowych.

Gaz łupkowy odgrywa ważną rolę w bilansie energetycznym USA. Stany chcą współpracować w tym temacie z innymi krajami. Uczestnicy konferencji podkreślali, że Polska w porównaniu z innymi krajami Europy jest na zaawansowanym etapie rozwoju gazu łupkowego. Otwiera to dla nas nowe możliwości z jednej strony wzmocnienia współpracy eksperckiej, z drugiej dzielenia się naszymi doświadczeniami – podkreśla Ewa Zalewska, dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska, która reprezentowała Polskę na konferencji.

W delegacji wziął udział także Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. W konferencji uczestniczyły państwa, które przystąpiły do Inicjatywy, czyli: USA, Polska, Indie, Chiny i Jordania, a także państwa zainteresowane tą tematyką, m.in. Armenia, Bułgaria, Chile, Kolumbia, Estonia, Gruzja, Indonezja, Litwa, Maroko, Pakistan, Peru, Rumunia, RPA, Ukraina i Urugwaj.

źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej