więcej


O czystą wodę (9127)

2010-06-19

Drukuj
Niedobór wody i susze to coraz większy problem w wielu miejscach Europy. Jeżeli nie znajdziemy odpowiedniej odpowiedzi na zmianę klimatu i rosnące zapotrzebowanie na wodę, sytuacja się pogorszy. Dlatego 11 czerwca Rada ds. Środowiska wezwała wszystkie zagrożone państwa członkowskie, by opracowały plany na wypadek suszy i braku wody. Zaapelowała też o racjonalniejsze korzystanie z wody we wszystkich sektorach. Minęły czasy, gdy o słodką wodę nikt się nie martwił. 
Ministrowie poparli dalszy rozwój europejskiego obserwatorium susz, które na razie istnieje w wersji próbnej. Ma ono prognozować, oceniać i monitorować susze oraz propagować wymianę sprawdzonych rozwiązań.

Podkreślili także, że należy propagować oszczędzanie wody i kształtować popyt na nią. Mają temu służyć odpowiednio dobrane środki, np. ceny wody, mądrzejsze nawadnianie, racjonalne wykorzystanie wody w budynkach, rolnictwie, przemyśle i turystyce oraz kampanie społeczne.

Jeżeli profilaktyka okaże się niewystarczająca, być może trzeba będzie się wspomóc metodami zapewniającymi dodatkowe ilości wody, np. odsalaniem czy gromadzeniem wody deszczowej. Należy więc zachęcać do inwestowania w rozwój nowych, ekologicznych technologii, które dostarczą czystej wody.

Zmiana klimatu prawdopodobnie powiększy różnice między regionami. Należy spodziewać się częstszych i dotkliwszych susz, zwłaszcza w Europie Południowej. W niektórych państwach członkowskich już całe terytorium kraju jest dotknięte chronicznym niedoborem wody. Przez wiele rzek i jezior w UE przechodzą granice państwowe, dlatego zagrożenia i wyzwania nie są już sprawą wewnątrzkrajową, a rozwiązania trzeba koordynować z sąsiadami.

Więcej informacji:
Konkluzje Rady:

register.consilium.europa.eu/pdf/pl/10/st10/st10497.pl10.pdf
Komunikat prasowy Rady ds. Środowiska:
www.consilium.europa.eu/App/NewsRoom/related.aspx?bid=89&grp=16950&lang=pl&cmsId=339


źródło: © Wspólnoty Europejskie
www.consilium.europa.eu 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej