więcej


Nauka o klimacie

Zwierzęta ewoluują pod wpływem zmian klimatu (8985)

2010-03-14

Drukuj
Ssaki i ptaki zmniejszają swe rozmiary w związku z ociepleniem klimatu – wynika z badań przeprowadzonych przez profesora Yoram Yom-Tova na Uniwersytecie w Tel-Awiwie.
Zmiany następują coraz szybciej i dotyczą różnych szerokości geograficznych, np. ptaków w Wielkiej Brytanii, małych ssaków w Arktyce a także rysiów i lisów w krajach skandynawskich – wynika z badań przedstawionych w magazynie „Global Change Biology”. Dotyczy to zwłaszcza tych rejonów, gdzie temperatura rośnie najszybciej. Na przykład kolejne pokolenia arktycznych lisów w Islandii są coraz mniejsze. Zmniejszanie się rozmiarów ciała u ssaków pozwala im lepiej radzić sobie z wysokimi temperaturami.

Jednak zmiany nie dotyczą tylko wyglądu zwierząt, ale także ich zwyczajów, chociażby ich ścieżek migracyjnych. Zmiany są nieuniknione, gdyż dla wielu gatunków są jedynym sposobem na przetrwanie.

źródło: Green Prophet
www.greenprophet.com

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej