więcej


Nauka o klimacie

Zrównoważone chłodzenia potrzebne od zaraz (20910)

2019-08-14

Drukuj
galeria

Fale upałów to już rzeczywistość w naszym klimacie – przewiduje się, że będą coraz częstrze i coraz intensywniejsze. Nie boimy się ich, bo wiemy, że  ich uciążliwość możemy złagodzić dzięki klimatyzacji. Będzie ona coraz bardziej potrzebna, już obecnie dynamicznie rośnie liczba jej użytkowników. W samej Europie przewiduje się podwojenie wykorzystania chłodzenia budynków do 2030 roku. Klimatyzacja przynosi niewątpliwe korzyści. Jednak zostawia swój ślad ekologiczny, więc warto korzystać z efektywnych urządzeń, które pozwolą go zminimalizować.

Chłodzenie odpowiada za 8% emisji gazów cieplarnianych i przewiduje się, że do 2050 r. udział ten wzrośnie do 15%, jeśli nie zastosujemy najbardziej energooszczędnych technologii. Chłodzenie odpowiada za 20% światowego zużycia energii elektrycznej. Oczekuje się, że w przypadku kontynuowania ścieżki „business us usual”  zapotrzebowanie na chłodzenie w sektorze mieszkaniowym w UE będzie czterokrotnie wyższe niż w 2015 r. Do roku 2030 w Europie podwoi się liczba klimatyzatorów i lodówek. Chłodzimy nie tylko nasze biura i mieszkania. Połowa energii zużywanej w supermarketach jest przeznaczona na chłodzenie, a w centrach danych chłodzenie stanowi 40% zużywanej energii.

Według raportu IEA około 2,8 miliarda ludzi na świecie zamieszkuje gorące kraje, gdzie średnie dzienne temperatury przekraczają 25°C. Mniej niż 10% posiada klimatyzator. Dla porównania w krajach takich jak Japonia i Stany Zjednoczone wskaźnik ten wynosi 90%.. I choć przewiduje się, że do 2050 roku nawet 2,5 miliarda ludzi w gorących krajach będzie miało klimatyzator, kolejne 1,9 miliarda wciąż będzie pozbawiona chłodzenia.

Dlaczego „zrównoważone chłodzenie” jest tak istotne?

  • Do 2050 r. 80% Europejczyków będzie mieszkać na obszarach miejskich. Będą potrzebować chłodzenia w celu zapewnienia zdrowego, produktywnego (nawet o 15% więcej) i wygodnego miejsca do życia i pracy, świeżej i bezpiecznej żywności oraz możliwie najlepszej opieki zdrowotnej.
  • 20% żywności w UE jest tracone lub marnowane każdego roku. Potrzebujemy chłodzenia w celu zapewnienia odpowiedniego i nieprzerwanego łańcucha chłodniczego. 43 milionów Europejczyków nie stać na wysokiej jakości posiłek co drugi dzień, dlatego niezbęde jest odpowiedzialne obchodzenie się z zasobami oraz zapobieganie utracie żywności i jej marnotrawstwu.
  • Do 2030 r. liczba urządzeń podłączonych do Internetu osiągnie na całym świecie 125 miliardów, prawie 5 razy więcej niż w 2017 r. Potrzebujemy chłodzenia w celu utrzymania Internetu: w 2020 r. centra danych będą wykorzystywać 4% całkowitego rocznego zużycia energii w UE, czyli około dwa razy więcej niż w 2007 r.

 

Potrzebujemy efektywnych urządzeń, dzięki którym można osiągnąć oszczędności w zużyciu energii, po to aby zmniejszyć zarówno koszty użytkowania klimatyzacji, ale również jej ślad ekologiczny i powiązane emisje CO2. Wszystkie niezbędne technologie są dostępne i wystarczy je zaaplikować, żeby cieszyć się tanim, efektywnym i przyjaznym środowisku chłodzeniem. Przykladów, którymi można się inspirować jest wiele.

Jeden z luksusowych hoteli w Szanghaju postanowił zastąpić chłodziarki śrubowe bezolejowymi zalewanymi agregatami chłodniczymi 300 TR (1055 kW), oba połączone z dwiema sprężarkami Danfoss Turbocor®. Stare pompy wody zostały również zmodernizowane do nowego zestawu wysoce skutecznych pomp i napędów. Odnowiono również pakowanie chłodni kominowej. Hotel zmniejszył zużycie energii elektrycznej o blisko 25%. Projekt modernizacji okazał się ogromnym sukcesem i otrzymał oznaczenie jako jeden z kluczowych energooszczędnych projektów modernizacji miejskich.

Warto pamiętać, że klimatyzacja najbardziej przydaje nam się, kiedy jest dużo słońca, więc można łączyć jej użycie z systemami fotowolaicznymi – dzięki rozwojowi OZE i transformacji energetycznej i wykorzystaniu efektywnych źródeł energii w chłodzeniu, możemy istotnie zmniejszyc zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych.  

 

Źródło: Danfoss Poland


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej