- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Nauka o klimacie
Ziemianie atakują - raport Kantar o świadomości klimatycznej w Polsce (21211)
2020-03-13Drukuj
Instytut badawczy Kantar przygotował pogłębiony raport na temat postaw polskiego społeczeństwa w związku z katastrofą klimatyczną. Choć okres jego przygotowania zbiegł się z okresem realizacji Eurobarometru klimatycznego, „Ziemianie atakują” to coś znacznie więcej, niż zwykłe badanie opinii.
Po pierwsze, całość opracowania dostępna jest na specjalnej stronie internetowej www.ziemianieatakuja.pl. Po drugie, raport został sporządzony nie tylko na podstawie badań opinii publicznej, ale także spotkań z naukowcami, kwerendy artykułów prasowych, a także eksperymentu badawczego. Po trzecie, w celu popularyzacji raportu Kantar podejmie jeszcze szereg innych działań [o ile epidemia koronawirusa na to pozwoli – przyp. red.]. Po czwarte wreszcie, raportowi daleko do nudnego omówienia zwykłych wyników badań.
Jednomyślnie zaniepokojeni
Autorzy raportu w bardzo ciekawy sposób odkrywają przed nami kolejne elementy układanki, które wyłaniają się z różnych części badania. Najpierw są opinie ekspertów na temat stanu środowiska i zmian klimatu – pełno ich na naszym portalu, więc o tym nie będziemy pisać. Następnie poznajemy opinie Polaków. Przybliżyliśmy je w pewnej części w artykule na temat wyników Eurobarometru Klimatycznego. Warto jednak dodać, że aż 72% Polaków jest zaniepokojonych stanem, w jakim znalazła się Ziemia i uważają oni, że wymaga to natychmiastowych działań. I tylko 3% Polaków uważa, że przyczyną tego stanu nie są działania człowieka.
Jednak podzieleni
Skoro zatem jesteśmy dość jednomyślni w zakresie diagnozy, to dlaczego nie widać, abyśmy podejmowali jakiekolwiek aktywne działania w Polsce? Autorzy raportu upatrują problemów w kilku aspektach naszej świadomości.
Różnimy się od siebie i tak też jest w zakresie świadomości na temat zmian klimatu. Raport dzieli Polaków aż na 5 grup, od skrajnie zdecydowanych na to, że trzeba działać już dziś i chcą te działania podjąć, po tych, którzy mają to głęboko w nosie. Niestety dla naszego kraju, najwięcej respondentów (łącznie 55%) znajduje się wśród dwóch grup: tych, którzy są zaniepokojeni, ale nie wiedzą co czynić oraz tych, którzy nie uważają, że sytuacja jest na tyle zła, że trzeba aktywnie działać. Całkiem spora jest też grupa tych (17%), którzy widzą problem, ale mają go w nosie.
Małowiedzący
Raport zauważa także, że mimo iż 7 na 10 Polaków uważa, że globalne ocieplenie to problem, nawet wywołany przez człowieka, to jest spora grupa tych, którzy uważają, że jest to zjawisko naturalne, lub nieszkodliwe, lub o którym się mówi jedynie z pobudek politycznych i dla politycznych korzyści. Przyczyny takiego stanu upatruje się w tym, że niezależnie od grupy, do której należą respondenci, przeprowadzony na nich test wiedzy o zmianach klimatu przyniósł bardzo niską ocenę. Dla najlepszych zaledwie trója z plusem! Średnio jest to słaba dwójka.
Czekający na ruch
Mimo tych różnic badaczom udało się jednak ustalić, że w pewnych obszarach respondenci są gotowi na zmiany i to całkiem radykalne. Najważniejszym tego typu obszarem są działania związane z wycofaniem plastiku z użytkowania, choć – trzeba to zauważyć – realizacja raportu zbiegła się z apogeum kampanii na rzecz tego typu działań. Dziś być może ta gotowość jest już mniejsza. Drugim obszarem do działania jest ograniczanie zużycia wody. Dopiero na trzecim miejscu, ale jest, znajduje się tematyka energetyczna – najbardziej newralgiczna dla zmian klimatu. Jednak stwierdzono także, że przeciętny Polak niewiele wie o tym, co robić i jak to zrobić w tym zakresie. W każdym aspekcie respondenci oczekują w pierwszej kolejności działania ze strony władz.
Ku przestrodze
Najcenniejszą dla każdej osoby, której zależy na zmianie postaw Polaków wobec zmian klimatu na bardziej aktywne, są wskazówki umieszczone na końcu raportu. Podsumowują one wnioski na temat tego, jak formułować przekaz informacyjny do poszczególnych grup odbiorców. Wnioski te są podparte dodatkowym eksperymentem badawczym, na podstawie którego co skuteczniej działa na odbiorców w zakresie zmian klimatu: strach czy wiedza. Eksperyment wykazał, że jest to wiedza. Badania potwierdzają zatem, że aby skutecznie działać w obronie klimatu, trzeba informować ludzi, co jest do zrobienia i co oni mogą zrobić we własnym zakresie lub wspólnie z innymi. Bez tego niewiele się zmieni.
Między innymi dlatego jako portal chronmyklimat.pl, pełnimy naszą misję. Możesz ją wesprzeć!
Podobne artykuły
- Cykl: Czy edukacja ekologiczna jest jeszcze potrzebna?
Zewsząd otaczają nas różnego rodzaju akcje ekologiczne. Protestujemy przeciwko odstrzałowi dzików. Maszerujemy przeciwko zmianom klimatu. Podpisujemy petycje. Wydawać by się mogło, że dziesięciolecia edukacji ekologicznej wreszcie przyniosły jakieś efekty. Czy na pewno?
Więcej
- Cykl: Edukacja ekologiczna i motywacja
Badania świadomości ekologicznej Polaków z września 2018 roku pokazują , że coraz mniej w istocie robimy, aby chronić środowisko na co dzień. Przyczyny tego mogą być różne: widoczna gołym okiem poprawa czystości środowiska, niepewność co do sposobów w jaki możemy działać, szybkie zmiany w prawie dotyczącym środowiska. Jak możemy działać, by lepiej motywować do faktycznego działania na rzecz środowiska?
Więcej
- Eurobarometr klimatyczny 2019 o Polakach
Zeszłoroczny Eurobarometr opracował dla każdego z krajów członkowskich osobny profil odpowiedzi respondentów z danego kraju. Co mówi on o Polakach i ich stosunku do zmian klimatu?
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności