więcej


Nauka o klimacie

Z topniejącej wiecznej zmarzliny wydziela się do atmosfery podtlenek azotu (8971)

2010-04-12

Drukuj
Topnienie wiecznej zmarzliny powoduje uwalnianie do atmosfery podtlenku azotu znanego jako gaz rozweselający. Jest to gaz cieplarniany, którego obecność w dużych ilościach odkryto w Arktyce – podaje agencja Reuters, powołując się na wyniki badania opublikowanego w "Nature Geoscience". 
Naukowcy sygnalizują w swojej pracy, że wzrost emisji tego gazu jest skutkiem topnienia wiecznej zmarzliny, która zajmuje około 25 proc. lądu na półkuli północnej. Emisje tego gazu zmierzone w Zackenbergu we wschodniej Grenlandii skoczyły 20-krotnie, do poziomu, który dotychczas był spotykany tylko w lasach tropikalnych.

Naukowcy z Danii i Norwegii badali tereny w Kanadzie i norweskiej prowincji w Arktyce obejmującej swym zasięgiem archipelag Svalbard, którego największą wyspą jest Spitsbergen.

Podtlenek azotu jest trzecim znaczącym gazem cieplarnianym, będącym efektem działalności człowieka. Na pierwszym miejscu jest dwutlenek węgla, a na drugim – metan. Wzrost emisji podtlenku azotu może przyczyniać się do zwiększenia ilości burz pisakowych, powodzi, fal gorąca i podnoszenia się poziomu morza.

Podtlenek azotu jest dopuszczony do użytku m.in. jako dodatek do żywności. Dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego stosuje się go do tworzenia np. bitej śmietany w sprayu. Wypełnia się nim również opakowania zawierające łatwo psujące się produkty, takie jak chipsy ziemniaczane. Na liście dodatków spożywczych legalnie dopuszczonych w UE posiada oznaczenie E-942. Jest też wykorzystywany w medycynie jako środek znieczulający.

Naukowcy zaznaczyli w swojej pracy, że dotychczas obserwowano, że podtlenek azotu pozostawał w zmarzlinie podczas gdy wydzielały się z niej: dwutlenek węgla i metan.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej