więcej


Nauka o klimacie

Wlk. Brytania: Pospolite gatunki fauny już nie są pospolite (8981)

2010-03-21

Drukuj
Pospolite niegdyś gatunki świata zwierząt, takie jak: wróble, żaby czy ropuchy przestały być pospolite, co prowadzi do zubożenia przyrody – wynika z raportu rządowej agencji konserwacji przyrody Natural England.
Raport ocenia, iż 492 gatunki wymarły w Anglii po 1800 r., a 943 jest poważnie zagrożonych wymarciem i figuruje na liście szczególnej ochrony (tzw. BAP – Biodiversity Action Plan).

"Wniosek jest oczywisty: tracimy gatunki fauny w zastraszającym tempie i wielu spośród nich grozi wymarcie" – cytuje agencja Press Association Toma Tew, autora raportu "Lost Life: England's lost and threatened species".

"Szybkie tempo zubożenia fauny utrzyma się. Blisko 1 tys. gatunków jest poważnie zagrożonych przez te same działania, które w przeszłości wyniszczyły ich krewnych: polowania, zatrucie, zagospodarowywanie coraz to nowych terenów, niewłaściwa gospodarka ziemią, wprowadzenie nowych inwazyjnych gatunków, a ostatnio – globalne zmiany klimatyczne" – zaznacza dokument.

Zagrożonych wymarciem jest ok. 1/4 na ogólną liczbę 55 tys. znanych gatunków fauny zamieszkujących Anglię, w tym niemal wszystkie gady, wszystkie gatunki delfina i wieloryba, 2/3 płazów i 1/3 motyli i trzmieli.

Za zagrożone wymarciem raport uznaje ok. 1 tys. gatunków fauny, m.in. ropuchę paskówkę i kunę leśną.

Równocześnie dokument uwypukla pozytywne działania konserwatorów przyrody, które odwróciły proces wymierania niektórych gatunków, np. wyhodowane sztucznie rude kanie (duże ptaki z rodziny jastrzębiowatych) oraz gatunek żaby żyjącej w stawach i sadzawkach wprowadzony na powrót do ich naturalnego środowiska.

Zabiegi konserwatorów przyrody dopomogły również gatunkom trzmieli, jaszczurek zamieszkujących wydmy nadmorskie i biedronkowatemu pająkowi.

"Mocno angażujemy się w ochronę tropikalnych dżungli, ale ten raport uzmysławia nam, że konserwację przyrody musimy zacząć na naszym własnym podwórku" – powiedziała dyrektorka Natural England Helen Phillips.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej