więcej


Nauka o klimacie

W USA będą wilgotniejsze zimy i wiosenne powodzie (8989)

2010-03-10

Drukuj
Wraz ze wzrostem średnich temperatur środkowo-zachodnie Stany Zjednoczone Ameryki Północnej będą musiały zmierzyć się z wilgotniejszymi zimami i wiosennymi powodziami oraz z trudniejszymi warunkami uprawy roślin – twierdzą badacze z Uniwersytetu Purdue.
Doc. Keith Cherkauer, zajmujący się geoinżynierią, przeprowadził wiele symulacji, które wskazują, że amerykańskie stany: Indiana, Illinois, Wisconsin i Michigan mogą doświadczyć do 2070 r. wzrostu opadów o 28 proc. w porównaniu ze stanem dzisiejszym. Większość opadów będzie występować zimą i wiosną. Jego prognozy wskazują, że w przyszłości częściej będą występować suche pory letnie i jesienne.

Cherkauer użył trzech różnych scenariuszy bazujących na zmianach wielkości emisji dwutlenku węgla. Obliczenia te z kolei były oparte na szacunkach liczby ludności, zaawansowania technologicznego, warunków ekonomicznych itp.

Naukowiec obliczył, że zimą w czterech stanach temperatury mogą być od 2,7 do 5,4 stopni wyższe do 2070 r. a miesiące letnie mogą być cieplejsze od 3,6 do 10,8 stopni. Badacz zaznaczył, że istnieje wiele możliwości przechowywania wody z wiosennych roztopów, począwszy od wykorzystywania zapór rzecznych po budowę nowych zbiorników, które rekompensowałyby braki wody w okresach letnich.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej