więcej


Nauka o klimacie

W Olsztynie rośnie liczba interwencji dotyczących spalania śmieci (20974)

2019-09-25

Drukuj
galeria

Olsztyńska straż miejska ukarała w poniedziałek (23 września) mandatem mieszkańca dzielnicy domków jednorodzinnych, który palił w piecu płytami wiórowymi. Straż miejska przyznaje, że od kilku dni rośnie liczba zgłoszeń dotyczących spalania odpadów w piecach.

Za spalanie odpadów w piecach centralnego ogrzewania straż miejska może wystawić mandat do 500 zł. "Coraz więcej osób dzwoni do nas z prośbą o sprawdzenie czym pali sąsiad, bo z jego komina leci czarny, gryzący dym" - powiedział naczelnik wydziału służb dyżurnych i monitoringu w olsztyńskiej Straży Miejskiej Radosław Bielicki. Jedną z takich interwencji straż miejska odnotowała w poniedziałek rano na olsztyńskim osiedlu domów jednorodzinnych, okazało się, że właściciel posesji palił płyty wiórowe.

Straż Miejska w Olsztynie przypomina, że piece opalać można węglem lub drewnem. Zabronione jest spalanie palet, mebli, kartonów i wszelkich śmieci. "Rośnie świadomość ludzi, że nie można palić byle czym. Czasami jednak czarny dym oznacza brak umiejętności rozpalania pieca, zdarza się, że węgiel jest bardzo złej jakości" - dodał Bielicki.

Straż Miejska w Olsztynie zapewnia, że będzie sprawdzała zgłoszenia dotyczące spalania śmieci zarówno osób, które podadzą swoje dane, jak i osób chcących pozostać anonimowymi.

W poprzednim sezonie grzewczym, od września 2018 roku do kwietnia 2019 roku, olsztyńska Straż Miejska przeprowadziła ponad 500 kontroli dotyczących palenia w piecach. Stwierdzono wówczas blisko 100 nieprawidłowości. 

 

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej