więcej


Nauka o klimacie

W Łodzi powstanie pierwsze zrównoważone osiedle (21780)

2021-04-06

Drukuj
galeria

Echo Investment i Veolia zapowiedzieli budowę pierwszego w Łodzi osiedla zaprojektowanego zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju. Pojawią się na nim m.in. instalacje fotowoltaiczne, umożliwiające zasilanie zieloną energią części wspólnych oraz stacji ładowania aut elektrycznych.

Jak podkreśliły władze miasta, inwestycja na łódzkim Widzewie to pierwszy projekt osiedla mieszkaniowego, który wpisuje się w nową strategię Łodzi pod względem idei współtworzenia miasta oraz procesu proekologicznych zmian. Strategia zakłada m.in. lokalną produkcję energii z odnawialnych źródeł energii (OZE), rozwój infrastruktury rowerowej czy stopniową dekarbonizację transportu.

- Osiedle, które powstanie będzie czymś więcej niż tylko zespołem bloków, będą to możliwie samowystarczalne budynki, wykorzystujące odnawialne źródła energii, wykorzystujące wodę opadową, miejsce, które będzie swoimi funkcjonalnościami zachęcać do zmiany nawyków na lepsze dla środowiska - zaznaczyła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Deweloper przy współpracy z wytwórcą energii elektrycznej i ciepła zamierza wybudować budynki mieszkalne, które m.in. będą wykorzystywać OZE, co ma zwiększyć ich efektywność energetyczną. Pozyskana z instalacji fotowoltaicznych zielona energia ma zasilać części wspólne nieruchomości: windy, oświetlenie, urządzenia wentylacji i klimatyzacji.

- Testową instalację fotowoltaiczną wykonaliśmy na łódzkiej Fuzji, gdzie zdała egzamin. Szersze wdrożenie planujemy na nowej inwestycji w Łodzi, której budowa ruszy jeszcze w tym roku - zapowiedział dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment Waldemar Olbryk.

Jak wyjaśniła prezes Veolii Energia Łódź Anna Kędziora-Szwagrzak, w ramach współpracy firma zaprojektuje i uruchomi pilotażowe instalacje paneli fotowoltaicznych PV, które pozwolą wytwarzać energię elektryczną w miejscu jej użytkowania. Dodatkowo pozyskany prąd będzie wykorzystywany w stacji ładowania samochodów elektrycznych.

- Obszar naszej współpracy obejmuje także dostarczanie do mieszkań zielonego ciepła, powstającego w lokalnej elektrociepłowni. W przyszłości planujemy rozszerzyć naszą współpracę o opracowanie i wdrożenie modelu systemu wynajmu oraz współdzielonego użytkowania samochodów elektrycznych w formule carsharing - dodała Kędziora-Szwagrzak.

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej