więcej


Nauka o klimacie

Topografia gór może przyśpieszyć wzrost temperatur (8958)

2010-05-11

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Skutki globalnego ocieplenia mogą w przyszłości zmieniać się w zależności od lokalnych prądów powietrza na obszarach górskich. Prawdopodobnie podwoi lub nawet potroi się tempo wzrostu temperatur w rejonach grzbietów górskich – informują naukowcy na łamach "International Journal of Climatology".
Eksperci ze Stanowego Uniwersytetu Oregonu, do zbadania potencjalnych różnic w wysokości temperatur powodowanych ukształtowaniem terenu, wykorzystali unikalne dane historyczne dostarczone przez naturalne laboratorium H. J. Andrews Experimental Forest w Górach Kaskadowych Oregonu. W tym laboratorium, w warunkach naturalnych badane jest zachowanie lasów oraz połączonych z nimi ekosystemów.

Badanie wykazało, że grzbiety górskie mogą czasem powodować wzrost temperatur nawet o 14 stopni, podczas gdy wiry chłodnego powietrza w dolinach mogą obniżać temperaturę do poziomu średniej w danym regionie.

Początek badaniu dały informacje o zmianach klimatu gromadzone w rejonie środkowego pasma Gór Kaskadowych. Dostarczyły niezwykłych informacji; generalnie temperatury spadają w miarę zwiększania się wysokości, ale nie zawsze dzieje się tak w rejonach górskich. Niektóre grzbiety górskie w H. J. Andrews są znacznie cieplejsze niż znajdujące się poniżej doliny. Jest to widoczne szczególnie nocami oraz zimą.

Podobne zjawisko zaobserwowano w strefie śródziemnomorskiej w Europie, Ameryce Południowej, części zachodnich Stanów Zjednoczonych, a także na południu Afryki i Australii. Strefa ta zajmuje najmniejszą powierzchnię spośród wszystkich stref geograficznych. W strefie śródziemnomorskiej występują dwie pory roku: gorące i suche lato oraz łagodna i wilgotna zima.

Naukowcy zamierzają kontynuować swoje badanie, by stwierdzić, czy zjawisko ewoluuje.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej