więcej


Nauka o klimacie

Sytuacja w Arktyce - czerwiec 2010 (8948)

2010-06-17

Drukuj
Trzy rekordowo małe rozmiary pokrywy lodowej w Arktyce zostały odnotowane w ostatnich trzech latach. Ocieplanie się Arktyki i rozpad pokrywy lodowej nadal postępują w szybkim tempie. Podsumowanie sytuacji w Arktyce pokazuje najnowszy raport NSIDC (National Snow And Ice Data Center). Wynika z niego, że temperatury powietrza w Arktyce były w maju 2 do 5 oC wyższe od średniej wieloletniej, wyraźnie ocieplają się wody Oceanu Arktycznego, najszybciej w historii spadała też powierzchnia i objętość lodu Arktycznego.
 
Rys. 1. Zasięg pokrywy lodowej w Arktyce. Niebieska linia pokazuje obecny rozmiar pokrywy lodowej (obszar w przynajmniej 15% pokryty przez lód), linia szara to średnia z lat 1979-2000, a linia przerywana to rozmiar pokrywy lodowej w roku 2007, kiedy to zmalała ona do rekordowo małych rozmiarów. Pokrywa lodowa będzie topnieć do końca dnia polarnego (we wrześniu).

Ilość lodu w Arktyce zmniejsza się jeszcze szybciej, niż jego powierzchnia, gdyż lód z roku na rok jest coraz cieńszy. Objętość lodu w Arktyce jest już o 3 odchylenia standardowe poniżej silnie spadającego trendu wieloletniego.

Rys. 2. Odchylenie objętości lodu w Arktyce względem średniej z lat 1979-2009 w 1000km3. Źródło: University of Washington Pan-Arctic Ice Ocean Modeling and Assimilation System.

Niektórzy badacze, np. prof. Masłowski, oceanolog z Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Monterey w Kalifornii, są zdania, że lód może zaniknąć latem w Arktyce w ciągu kilku najbliższych lat, o całe dekady szybciej, niż prognozowały to dotychczas modele klimatu.

Rys. 3. Objętość lodu w Arktyce na podstawie różnych serii pomiarowych. Linie proste to trendy z ostatnich kilkunastu lat. Wynika z nich, że ilość lodu w Arktyce może spaść do zera już przeciągu kilku najbliższych lat. Źródło: Postęp i Ograniczenia w Zrozumieniu i Przewidywaniu Zmian Klimatu Arktyki.

Ilość lodu, który pozostanie w Arktyce tego lata zależy w dużym stopniu od wiatru i warunków pogodowych, panujących w regionie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

źródło: Ziemia na Rozdrożu, fot. www.sxc.hu
www.ziemianarozdrozu.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej