więcej


Nauka o klimacie

Sezon topnienia w Arktyce coraz dłuższy (8996)

2010-02-12

Drukuj
Nowe badanie prowadzone pod kierownictwem Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) wykazało, że sezon topnienia lodu w Arktyce wydłużył się średnio o 20 dni w ciągu 28 lat, czyli o 6,4 dnia na dekadę.
Sezon topnienia lodu rozpoczyna się w Arktyce w kwietniu, kiedy wzrastają temperatury wody i powietrza. Lód pokrywający powierzchnie mórz kurczy się, do września, by potem ponownie zacząć rozszerzać się.

Dłuższy okres topnienia - jak napisał Thorsten Markus z Goddard Space Flight Center w Greenbelt w "Journal of Geophysical Research-Oceans" - będzie mieć konsekwencje dla lodu morskiego Arktyki w przyszłości. Otwarta wcześniej niż dotychczas woda absorbuje więcej ciepła słonecznego, doprowadzając do ocieplania się mórz i przyspieszania tempa topnienia.

Do badania długości sezonu topnienia Thorsten Markus wraz z kolegami użył danych satelitarnych. Pochodzą one z pór topnienia lodu z lat 1979 do 2007.

Analizując trendy występujące podczas sezonów topnienia w 10 różnych regionach Arktyki, zespół odkrył, że kurczenie się pokrywy lodowej skuwającej morze występuje w Zatoce Hudsona, na Morzach: Grenlandzkim, Łaptiewów, Wschodniosyberyjskim, Czukockim i Beauforta.

Tylko na Morzu Ochockim nastąpiło zjawisko odwrotne, czyli sezon topnienia uległ skróceniu. Obecnie naukowcy badają przyczyny tych regionalnych różnic.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej