więcej


Nauka o klimacie

Rozpadł się najwyżej położony lodowiec Ugandy (8955)

2010-05-19

Drukuj
Czapa lodowa na najwyższym szczycie Ugandy uległa rozpadowi z powodu wzrastających temperatur – poinformowała Uganda Wildlife Authority (UWA), służba zajmująca się ochroną przyrody z ramienia państwa. Obecnie lodowiec ma powierzchnię niespełna 1 km2, podczas gdy 50 lat temu zajmował 6 km2.
Pozostałości lodowca znajdują się na wysokości 5 109 m na szczycie Małgorzaty w paśmie górskim Rwenzori (dawniej Ruwenzori) w pobliżu granicy z Demokratyczną Republiką Konga. Rwenzori to masyw górski pochodzenia wulkanicznego. Wypiętrzył się na zachód od Wielkich Rowów Afrykańskich, między Jeziorem Alberta na północy a Jeziorem Edwarda na południu na długości 120 km.

Według naukowców lodowce w paśmie Rwenzori mogą zniknąć całkowicie w ciągu 20 lat. W 1906 roku było tu 43 nazwanych lodowców o łącznej powierzchni 7,5 km2. W 2005 roku lodowce zalegały już tylko na 3 szczytach, a ich powierzchnia wynosiła niecałe 1,5 km2.

Urzędnicy UWA poinformowali, że w góry wysłany został zespół, który ma oszacować wielkość zniszczeń spowodowanych rozpadem lodowca, co uniemożliwia wspinaczkę na szczyt podaje agencja BBC.

Pasmo górskie Rwenzori jest jednym z nielicznych miejsc gdzie w rejonie równikowym zalegają lodowce. W 1994 roku rejon ten został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej