więcej


Nauka o klimacie

Prasa niemiecka: Polsce grożą drastyczne susze (18483)

2015-05-02

Drukuj
galeria

Fot. tanertosun, pixabay, CC0 Public Domain

Na Polaka przypada trzykrotnie mniej wody, niż wynosi średnia europejska. Wiele terenów zagrożonych jest drastyczną suszą. To efekt zmian klimatu, podał na pierwszej stronie dziennik „Die Welt”.

Nikt by nie przypuszczał, że kraj, który niespełna 20 lat temu przeżywał powódź stulecia, cierpi na niedobór wody, pisze berliński dziennik „Die Welt“. Z badań ekspertów wynika, że Polska ma tyle samo wód gruntowych, co Egipt i mniej niż Hiszpania – kraje uznawane za praktycznie pozbawione wody.

Raport sekretarza stanu Ministerstwa Środowiska (MŚ) Stanisława Gawłowskiego przygotowany na Światowy Dzień Wody (22.03) informuje o „dramatycznym” deficycie wody w Polsce, pisze „Die Welt”. Według informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na mieszkańca Polski przypadają statystycznie 1580 m³ wody – średnia europejska wynosi 4560 m³.

Berliński dziennik informuje, że zmiany klimatyczne dadzą się Polsce we znaki szczególnie latem. Eksperci przepowiadają wzrost tendencji do długotrwałej suszy. Cytowany przez „Die Welt“ Stanisław Gawłowski wskazuje na konieczność podjęcia działań i wymienia „grzechy przeszłości”, jak wysuszanie bagien – naturalnych zbiorników wodnych.

Gazeta informuje, że Polska podjęła już pierwsze działania zaradcze. Ministerstwo Środowiska wraz z Zarządem Lasów Państwowych zainwestowało ponad 500 milionów złotych w budowę tzw. małych zbiorników retencyjnych, które mają utrzymać wodę i zapobiec suszy w przyszłości. Jeden z nich ma powstać jeszcze w tym roku na południu Polski w Świnnej Porębie. Zbiornik pomieści około 160 mln m³ wody.

Opracowanie i wytłuszczenia: Marta Śmigrowska. Źródło: Deutsche Welle


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej