więcej


Nauka o klimacie

Poziom ozonu w pd.-zach. Hiszpanii znów powyżej normy (8961)

2010-05-03

Drukuj
Stężenie ozonu w atmosferze na Półwyspie Iberyjskim wiosną i latem od dawna przekracza bezpieczną granicę ustaloną przez Unię Europejską, wynika z danych zgromadzonych w latach 2000-2005 podaje internetowy serwis "Physorg".
Specjaliści zwracają uwagę, że wyniki ich badań pomogą politykom podejmować decyzje dotyczące ochrony środowiska i opracowywać strategie redukcji stężenia ozonu w atmosferze.

Limity ustalone w celu ochrony ludzi i roślin zwykle są przekraczane w kwietniu i trwają przez całe lato. Podobnie podwyższony poziom ozonu jest zauważalny w wielu krajach rozwiniętych wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z hiszpańskiej narodowej agencji kosmicznej INTA i Uniwersytetu Huelva.

Badacze ustalili, że występują dzienne cykle zmian stężenia ozonu, zgodnie z którymi minimalny poziom jest od wschodu słońca do około godz. 7 rano, a najwyższy poziom jest rejestrowany około godz. 15. Średnie stężenie waha się od 57,8 mikrogramów na metr sześcienny w rejonie Huelva do 78,5 mikrogramów na metr sześcienny w rejonie Valverde.

Ozon troposferyczyny jest jednym z największych zanieczyszczeń atmosferycznych zarówno w rejonach rolniczych jak i przemysłowych i jako efekt utleniania wpływa na zdrowie ludzi, wegetację roślin oraz na ekosystemy. Jest też gazem cieplarnianym mającym swój udział w globalnym ociepleniu informują naukowcy.

Ozon jest jedną z odmian alotropowych tlenu i ma silne własności aseptyczne oraz toksyczne. Ma zastosowanie przy wyjaławianiu wody oraz pełni ważną rolę w pochłanianiu części promieniowania ultrafioletowego dochodzącego ze Słońca do Ziemi. Pochłanianie to polega na reakcji rozszczepienia cząsteczki ozonu na tlen i rodnik tlenowy, która jest odwróceniem reakcji syntezy ozonu.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej