więcej


Nauka o klimacie

Poziom morza może się podnieść od 0,75 do 1,9 metra w XXI wieku (9024)

2009-12-15

Drukuj
Naukowcy ostrzegają w najnowszym badaniu, że poziom morza wzrośnie od 0,75 do 1,9 metra do końca tego wieku. Wyniki badania zostały opublikowane w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences.
Autorzy pracy Martin Vermeer z Politechniki w Helsinkach i Stefan Rahmstorf z Poczdamskiego Instytutu Badań Wpływów Klimatu oparli swoje analizy na pomiarach poziomu morza i wysokości temperatur z ostatnich 130 lat. Na podstawie tych danych stwierdzili, że istnieje silne powiązanie między globalnymi temperaturami a tempem podnoszenia się poziomu morza. "Od 1990 roku poziom morza podnosił się rocznie około 3,4 milimetra, czyli dwukrotnie szybciej niż średnia z XX wieku" - mówi Stefan Rahmstorf.

Nawet jeśli to tempo pozostanie stabilne, to zmiany, które już nastąpiły prowadzą wzrostu poziomu morza w XXI wieku. "Ale dane jasno nam pokazują: im cieplej, tym poziom morza podnosi się szybciej. Jeśli chcemy zapobiec temu galopującemu wzrostowi poziomu morza, powinniśmy powstrzymać globalne ocieplenie tak szybko jak to możliwe" - dodaje Rahmstorf.

Vermeer i Rahmstorf w swoich badaniach wykorzystali dane pochodzące z pomiarów satelitarnych i informacje dotyczące przechowywania wody w zbiornikach zbudowanych przez człowieka, które przyczyniają się do obniżenia globalnego poziomu mórz o 3 centymetry.

Wyniki ich analiz wskazują także, że w scenariuszu, przy stosunkowo niskim poziomie emisji gazów cieplarnianych i ograniczeniu wzrostu temperatur do 2 stopniami Celsjusza w XXI wieku, poziom morza prawdopodobnie podniesie się o ponad metr.

Vermeer i Rahmstorf uważają, że jedynym sposobem by zapobiec tak drastycznemu podnoszeniu się poziomu morza, konieczne jest szybkie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Aby utrzymać podnoszenie się poziomu mórz poniżej jednego metra, konieczna jest znacznie większa redukcja emisji gazów niż limit przyjęty przez wielu polityków ograniczenia wzrostu temperatur do 2 stopni Celsjusza w XXI wieku.

Według innego badania - największego przeglądu zmian klimatycznych na Antarktydzie - przeprowadzonego na zlecenie Naukowego Komitetu Badań Antarktyki (SCAR) wynika, że do 2100 roku poziom mórz wzrośnie prawdopodobnie o około 1,4 m w skali globalnej z powodu topnienia lodu w rejonach polarnych.

źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej