więcej


Nauka o klimacie

Pojawi się nowa strategia rozwoju miast - nacisk na kwestie związane z klimatem i depopulacją (21535)

2020-10-19

Drukuj
galeria

Pod koniec 2021 r. ma zostać przygotowana aktualizacja Krajowej Polityki Miejskiej, która będzie kładła nacisk m.in. na kwestie związane z klimatem - poinformowała Wiktoria Saganowska z resortu funduszy i polityki regionalnej. Strategia ma też przeciwdziałać depopulacji miast.

Naczelnik wydziału polityki miejskiej w MFiPR Wiktoria Saganowska wyjaśniła podczas odbywającego się w Warszawie III Forum Miejskiego, że "stara" polityka miejska z 2015 r. wymaga aktualizacji. Projekt nowego dokumentu ma zostać opublikowany w czerwcu 2021 r., a kompletna strategia ma być znana pod koniec przyszłego roku - poinformowała.

Saganowska wyjaśniła, że nowy dokument będzie uwzględniać m.in. kwestie związane z adaptacją, budową odporności miast na zmiany klimatyczne. Strategia ma mieć też bardziej zindywidualizowane podejście i koncentrować się na małych i średnich miastach.

Przedstawicielka ministerstwa zwrócił uwagę, że polskie miasta muszą poradzić sobie m.in. z problemem depopulacji. Odpowiada za to - jak wskazała - np. suburbanizacja, czyli wyludnianie się centrum miast i przenoszenie się mieszkańców do strefy podmiejskiej. Efektem jest tworzenie się tzw. miast-sypialni. Na depopulację miast, szczególnie tych mniejszych, wpływa też duże zróżnicowanie w potencjale gospodarczym aglomeracji. Mieszkańcy małych miast, nie widząc perspektyw rozwoju w swoim mieście, uciekają do tych większych.

Uczestniczący w Forum wiceszef resortu klimatu i środowiska Ireneusz Zyska zwrócił uwagę na aspekt klimatyczny rozwoju miast, ich transformacji w perspektywie najbliższych lat. Przypomniał, że resort chce, by w ramach Polityki Energetycznej Państwa 2040, do 2030 r. z miast zniknęło węglowe ciepłownictwo indywidualne i zostało ono zastąpione m.in. przez ciepłownictwo systemowe.

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej