więcej


Nauka o klimacie

Ostatniej zimy więcej lodu morskiego skuwało wody Arktyki (8966)

2010-04-19

Drukuj
Lód arktyczny pokrył ostatniej zimy większą niż zazwyczaj powierzchnię mórz oblewających Arktykę, ale naukowcy ostrzegają przy tym, że średnio w ubiegłym roku lód topniał bardzo szybko – informuje amerykański Krajowy Ośrodek Danych o Pokrywie Śnieżnej i Lodowej. 
Dane o lodzie arktycznym są wskaźnikiem postępów globalnego ocieplenia. Są publikowane dwa razy do roku po zimie i po lecie. Opublikowane dane dotyczące zimy 2009/10 pokazują, że swoje maksimum rozprzestrzeniania się lód morski osiągnął 31 marca, kiedy to pokrywał 15,25 milionów km kw. powierzchni mórz. Było to o 650 000 km kw. poniżej średniej dla marca z lat 1979-2000.

Powyżej średniej morski lód arktyczny rozprzestrzeniał się na Morzu Beringa i Morzu Bałtyckim, ale poniżej średniej był w Atlantyckim sektorze Arktyki w tym w Zatoce Baffina i w rejonie kanadyjskich prowincji nadmorskich. W pozostałych regionach lód morski rozprzestrzeniał się, oscylując wokół średniej. Według danych ośrodka, tempo zaniku lodu dla marca w okresie 1978-2010 wynosi 2,6 proc. na dziesięciolecie.

Lód morski odbija światło słoneczne, utrzymuje niską temperaturę w regionie polarnym i globalnie wpływa na klimat. Specjaliści przyznają, że ostatniej zimy lód morski nieznacznie odbudował swoją grubość dzięki temu, że przetrwał kilka sezonów topnienia. Jednak jego rozprzestrzenianie się mimo, iż szybsze niż poprzednich cieplejszych latach - nadal było stosunkowo niskie w porównaniu z minionymi dekadami. "Myślę, że jest to szóste lub siódme wysokie maksimum od 32 lat" powiedział Walt Meier z Krajowego Ośrodka Danych o Pokrywie Śnieżnej i Lodowej.

Dodał, że kluczowe dane wskazują, iż w tym roku latem topnienie lodu morskiego będzie postępować bardzo szybko. "Można by powiedzieć, że będzie to rok minimum powierzchni pokrywy lodowej, być może jeden z najniższych, ale nie zbliży się do rekordowego roku 2007. Ilość grubego lodu morskiego będzie niewielka, pytanie tylko jak niewielka" mówił Meier.

W 2007 roku padł ostatni rekord kurczenia się pokrywy lodowej mórz Arktyki. Wówczas to latem skurczyła się ona do 4,13 mln km kw. W poprzednim miesiącu japońcy naukowcy informowali na łamach pisma "Geophysical Research Letters", że raczej wiatry niż zmiany klimatyczne były odpowiedzialne za skurczenie się lodu skuwającego morze o blisko jedną trzecią od 1979 roku.

Od lodu arktycznego zależy życie niedźwiedzi polarnych, które wędrując po lodzie poszukują pokarmu. Kiedy lodowa pokrywa topnieje, niedźwiedzie są zmuszone przemieszczać się z kry na krę. Wprawdzie są doskonałymi pływakami, ale nie dorównują fokom, które na lodzie są mniej zwinne, stanowiąc dobrą zdobycz dla niedźwiedzi. 

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej