- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Nauka o klimacie
Nowelizacja ustawy o OZE nie może być zamachem na energetykę obywatelską (18457)
2015-04-23Drukuj
Ministerstwo Gospodarki i spółki energetyczne chcą zmienić ustawę o OZE. Organizacje pozarządowe uważają, że dopuszczalne są jedynie zmiany na korzyść obywateli. I inicjują Deklarację na rzecz energetyki obywatelskiej.
Wsparcie dla prosumentów w ustawie o OZE było wielkim sukcesem społeczeństwa obywatelskiego. Teraz Ministerstwo Gospodarki i spółki energetyczne chcą ustawę zmieniać. Organizacje pozarządowe uważają, że dopuszczalne są jedynie zmiany na korzyść obywateli. I inicjują Deklarację na rzecz energetyki obywatelskiej.
Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało nowelizację przyjętej przez Sejm i podpisanej niedawno przez Prezydenta ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Organizacje pozarządowe (ClientEarth, Greenpeace, Polska Zielona Sieć i WWF) oczekują, że nowelizacja odbędzie się w duchu wcześniej wypracowanego konsensusu społecznego. Zmiany nie mogą polegać na obniżeniu wysokości i ograniczeniu zakresu przyjętego systemu wsparcia dla obywateli produkujących energię z OZE.
Na początku tego roku, przy zaangażowaniu tysięcy ludzi, udało się osiągnąć sukces, jakim jest wprowadzenie przez Sejm do ustawy o OZE systemu taryf gwarantowanych dla obywateli produkujących energię elektryczną w przydomowych elektrowniach. System ma obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Ustawa w obecnym kształcie została przyjęta ponad partyjnymi podziałami, mimo ogromnych nacisków ministerstwa gospodarki i spółek energetycznych - ich antyobywatelskie działania zostały wtedy ujawnione przez organizacje pozarządowe. Dziś, niestety, energetyka obywatelska znowu może być zagrożona.
Nowelizacja nie może być pretekstem do zniszczenia jednego z fundamentów energetyki obywatelskiej, jakim są taryfy gwarantowane dla obywateli produkujących energię elektryczną. Wysokość taryf nie może być ustalana bez przedstawienia rzetelnych analiz ani w oderwaniu od intencji wnioskodawców poprawki prosumenckiej - powiedziała Ilona Jędrasik z ClientEarth.
Niewątpliwie zmiany w ustawie są konieczne, np. w zakresie likwidacji dopłat do współspalania węgla z biomasą, które niepotrzebnie zwiększają nasze rachunki za prąd. Kluczowe jest jednak utrzymanie takiego kierunku zmian, o jaki zabiegali obywatele. Czyli rozwój rozproszonych źródeł energii -powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.
Ponad 88 procent Polek i Polaków chce więcej inwestycji w czystą energię. Tę społeczną mobilizację dostrzegają samorządy, organizacje pozarządowe i instytucje, oczekując od rządu podjęcia kolejnych kroków w kierunku rozwoju sektora OZE. Stąd zainicjowana przez ClientEarth, Greenpeace, Polską Zieloną Sieć i WWF Deklaracja na rzecz energetyki obywatelskiej, która została dziś podpisana w gmachu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. To początek współpracy organizacji pozarządowych, obywateli, samorządów i innych instytucji działających na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej. Wśród sygnatariuszy Deklaracji są eksperci, przedstawiciele świata nauki, samorządowcy, publicyści, a także politycy - Waldemar Pawlak (PSL), prof. Maciej Nowicki (były minister środowiska) i Andrzej Rozenek (poseł na Sejm).
Energetyka obywatelska to wielka szansa na nowy, dynamiczny impuls rozwojowy dla naszego kraju. To zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, wzrost konkurencyjności naszej gospodarki oraz wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego – powiedziała Joanna Furmaga, prezeska Polskiej Zielonej Sieci.
Sygnatariusze deklaracji zamierzają budować szeroką koalicję społeczną, by działać na rzecz zapewnienia wszystkim zainteresowanym podmiotom równych szans związanych z rozwojem rozproszonych źródeł energii odnawialnej oraz poprawą efektywności energetycznej. Nowopowstała koalicja będzie także domagać się od rządzących wprowadzenia sprawiedliwych, przejrzystych oraz efektywnych mechanizmów regulacyjnych, a także przeznaczenia większości dochodów państwa z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla na inwestycje związane z rozwojem energetyki obywatelskiej.
Żeby stworzyć w Polsce warunki niezbędne do rozwoju energetyki obywatelskiej, konieczne jest pełne i pilne wdrożenie przepisów ustawy o odnawialnych źródłach energii wspierających mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii taryfami gwarantowanymi na obecnym poziomie oraz uznanie poprawy efektywności energetycznej gospodarstw domowych za priorytet dla krajowych programów inwestycyjnych i pomocowych - powiedział Tobiasz Adamczewski, WWF.
Źródło: Informacja prasowa, Greenpeace
Deklarację można przeczytać TUTAJ
i
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności