więcej


Nauka o klimacie

Naukowcy wydobywają na światło dzienne przyczynę topnienia lodowców tropikalnych (12844)

2011-06-30

Drukuj

Naukowcom z Francji i USA udało się odkryć przyczynę topnienia lodowców tropikalnych w ciągu ostatnich 10 000 lat. Badania, zaprezentowane w czasopiśmie "Nature", zostały częściowo dofinansowane z projektu MOTIF (Modele i obserwacje do testowania klimatycznych sprzężeń zwrotnych), który otrzymał ponad 181 000 EUR z tematu "Energia, środowisko i zrównoważony rozwój" (EESD) Piątego Programu Ramowego (5PR).

Eksperci z francuskiego Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS), Commissariat à l'énergie atomique et aux énergies alternatives (CEA), Institut de recherche pour le développement (IRD) oraz Université Joseph Fourrier, we współpracy z kolegami z Uniwersytetu Albany w USA, odkryli, że cofanie się lodowca Telata w łańcuchu górskim Cordillera Real ciągnącym się na boliwijskiej wyżynie Altiplano w Ameryce Południowej wiąże się w znacznej mierze z ocieplaniem się tropikalnych wód Oceanu Spokojnego i wzrostem temperatury powietrza o 3°C.

Lodowce tropikalne występują głównie w Andach i według naukowców trzeba poznać ich niedawną historię, aby ustalić dlaczego się cofnęły. Zdaniem zespołu moreny Telata – skały naniesione przez lodowce wyznaczające ich wcześniejsze położenie – stanowią szczególne stanowisko w regionach tropikalnych ze względu na nieprzerwany zapis kolejnych faz glacjalnych. Naukowcy starannie odwzorowali 57 moren Telata, przeprowadzając pomiary koncentracji pierwiastków w skałach. Zespół odtworzył historię lodowca z okresu holocenu, ujmując w ten sposób przedział 10 000 lat.

Przedstawiając, w jaki sposób ocieplanie się i wzrost temperatury wpłynęły na cofnięcie się lodowca, zespół zbadał potencjalne powiązanie między objętością lodowca a dominującymi wartościami temperatury i opadów w różnych położeniach lodowca w przeszłości.

Dane pokazują, że powierzchnia lodowca skurczyła się w tym okresie. Czoło lodowca również cofnęło się o 3 km. Naukowcy zauważają, że cofanie się lodowca przyspieszyło wraz z początkiem XIX w. w porównaniu z powolną inicjacją tego zjawiska. Konkretnie naukowcy twierdzą, że lodowiec cofnął się o 2 km od 1820 r.

Przeprowadzone przez nich pomiary wskazują, że cofanie się lodowca wywołał wzrost temperatury o 3,3°C w okresie całego holocenu. Temperatura powierzchni tropikalnych wód Oceanu Spokojnego i klimat w rejonie lodowca pozostają pod wpływem wzrostu promieniowania słonecznego na powierzchni planety.

A zatem wzrost temperatury zmienił zachowanie lodowca, doprowadzając do jego cofnięcia. Na podstawie symulacji cyfrowych przeprowadzonych w modelach klimatycznych, naukowcy odkryli różnice w opadach w ciągu ostatnich 10 000 lat.

W ramach tych badań po raz pierwszy poparto dowodami powiązanie ze zmiennością temperatury powierzchni tropikalnych wód Oceanu Spokojnego, potwierdzając wyjątkowy charakter szybkiego topnienia obserwowanego od nastania rewolucji przemysłowej. Naukowcy twierdzą, że lodowce tropikalne będą bardzo wrażliwe na prognozowane w XXI w. ocieplanie regionu Telata.

źródło: © Unia Europejska, 2005-2011
www.cordis.europa.eu


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej