więcej


Nauka o klimacie

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w większości lasów w Polsce (21263)

2020-04-14

Drukuj
galeria

Lasy Państwowe ostrzegają przed pożarami w większości lasów w Polsce. Obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Trzecim stopniem zagrożenia pożarowego objęto 12 województw: wielkopolskie, łódzkie, lubuskie, mazowieckie, lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie. Na północy Polski, za wyjątkiem powiatu puckiego i Trójmiasta obowiązuje drugi stopień zagrożenia pożarami.

Jak powiedział rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. mgr Krzysztof Batorski, przyczyną tej sytuacji jest fakt, że od dawna nie było opadów, zaś temperatura ściółki w lesie wzrasta. "Od początku roku zarejestrowaliśmy niemal 19 tys. pożarów traw i 1100 lasów. Raptem wczoraj było 126 pożarów w lasach" - powiedział.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej