więcej


Nauka o klimacie

Na półkuli południowej rok 2009 najgorętszy od lat (9005)

2010-01-20

Drukuj
Z danych amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) wynika, że rok 2009 był najgorętszym w południowej hemisferze - informuje pismo "Science".
Temperatury na półkuli południowej mogą dostarczyć dowodów na istnienie globalnego ocieplenia - mówi matematyk NASA Reto Ruedy z Instytutu Goddarda. Dodaje, że w 2009 roku temperatury na półkuli południowej były 0,49 stopni Celsjusza wyższe niż w okresie od 1951 do 1980 roku, z marginesem błędu 0.05 stopni Celsjusza.
 

To czyni rok 2009 najcieplejszym w zapisach danych dla tej półkuli.
 

Poprzedni rekord miał miejsce w 1998 r. i wykazał, jak istotne znaczenie ma zjawisko El Nino - cykliczne ocieplenie w rejonie tropikalnego Pacyfiku. Podczas występowania El Nino ciepła woda z głębin jest wypychana na powierzchnię, co podnosi temperaturę oceanu i ma szerokie konsekwencja dla kształtowania klimatu. Ale w minionym roku El Nino było stosunkowo słabe, co może oznaczać, że cieplejsze temperatury pokazują także globalne, długoterminowe ocieplenie - sugeruje Ruedy.

źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej