więcej


Nauka o klimacie

Miniserial „Dotlenieni” - czyli sąsiedzi kontra smog (20794)

2019-04-19

Drukuj
galeria

Opowiedzieć o walce ze smogiem patrząc na to przez pryzmat trudnych, czasem zabawnych, codziennych doświadczeń i ludzkich relacji - to zadanie, jakie postawili sobie twórcy „Dotlenionych”. Już po Wielkanocy serial na naszym portlau!

„Dotlenieni” to jedna z nielicznych w kraju tego typu produkcji telewizyjnych.

- Chcieliśmy, sięgając po nieco inne środki wyrazu, zainteresować widzów i skłonić do refleksji. Nawiązaliśmy więc do formuły telenoweli, w przekonaniu, iż również ona pozwala podejmować ważne tematy.  A smog jest nie lada problemem. Boryka się z nim niemal każda społeczność i właśnie lokalne społeczności mogą mieć swój udział w rozwiązywaniu tego problemu. My przedstawiamy jedną z takich sytuacji -  opowiada Andrzej Jóźwik, autor scenariusza i reżyser miniserialu.

Na filmowym planie „Dotlenionych” spotkały się dzieci oraz aktorzy znani z wrocławskich i opolskich scen teatralnych. Wcielili się w postacie reprezentujące różne społeczne światy i środowiska. Czy bieg wydarzeń i determinacja jednej z bohaterek przekona wszystkich do zgodnej współpracy?

Miniserial „Dotlenieni” składa się z 10 odcinków.  Autorem zdjęć jest Piotr Łukasiewicz. Całość zmontował Aleksander Stefański, a udźwiękowił Szymon Straburzyński.                                                                        Produkcję miniserialu sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

OBSADA: Anna Kramarczyk, Anna Skubik, Marcelina Kieres, Urszula Andruszko, Sofia Helfer Dukszto, Marysia Falkowska, Basia Pawlak, Andrzej Mikosza, Marek Kocot, Jacek Majok, Ryszard Zięba, Kamil Dawid Gałuszka, Michał Pryszczewski, Tymon Arnon , Tymoteusz Zięba, Maksymilian Cieśla.

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Jóźwik

Zdjęcia: Piotr Łukasiewicz

Światło: Robert Kuszczak

Dźwięk: Michał Matusz, Szymon Straburzyński

Charakteryzacja: Marzena Szczepaniak - Drozd

Współpraca zdjęciowa: Kacper Gajda, Paweł Mroziewski, Michał Gostyński, Marcin Grobelny

Montaż: Aleksander Stefański

Czołówka: Daniel Zioła

Oprawa muzyczna i udźwiękowienie: Szymon Straburzyński

Korekcja barwna: Daniel Zioła

Kierownictwo produkcji: Katarzyna Krośniak – Majok, Lidia Chojnacka

Producent: Agnieszka Papiewska


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej