więcej


Nauka o klimacie

Meteorolodzy: 2009 rok jednym z najcieplejszych (9025)

2009-12-11

Drukuj
Meteorolodzy z całego świata twierdzą, że obecna dekada jest najcieplejszą od czasu oficjalnego rejestrowania danych meteorologicznych, a rok 2009 okaże się najprawdopodobniej jednym z najcieplejszych lat.
Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) przedstawiła te dane drugiego dnia konferencji klimatycznej w Kopenhadze, na której delegaci ze 192 krajów mają wypracować nowe porozumienie, zastępujące Protokół z Kioto i zaostrzające walkę ze zmianami klimatu.

Sekretarz generalny WMO Michel Jarraud powiedział, że "bardzo możliwe", iż dziesięciolecie 2000-2009 jest najcieplejszą dekadą od czasu, kiedy w połowie XIX wieku zaczęto gromadzenie danych meteorologicznych, a rok 2009 najprawdopodobniej jest piątym w rankingu najcieplejszych lat.

Najgorętszym rokiem był rok 1998, w dużej mierze wskutek oddziaływania prądu El Nino we wschodniej części Pacyfiku. Prąd wywiera silny wpływ na pogodę na całym globie.

Kolejny El Nino utworzył się w tym roku, co częściowo wyjaśnia wzrost temperatur.

2008 rok był jedenastym na liście najgorętszych lat.

źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej