więcej


Nauka o klimacie

Konferencja: Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie dzieci (20247)

2017-10-03

Drukuj
galeria

HEAL Polska serdecznie zaprasza na konferencję pt.: Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie dzieci. Jak i dlaczego dbać o czyste powietrze dla nas i kolejnych pokoleń?, która odbędzie się w hotelu Novotel Warszawa Centrum, 20 listopada 2017 r. w godz. 10.00 – 15.00.

 

W ciągu ostatnich lat w Polsce znacząco przyśpieszyła dyskusja na temat zanieczyszczeń powietrza, ich źródeł, skutków zdrowotnych i społecznych. Niestety, mimo planowanych i wprowadzanych regulacji ochrony powietrza Polska, obok Bułgarii i Rumunii, pozostaje jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów pod względem jakości powietrza. Liczbę przedwczesnych zgonów z powodu oddychania zanieczyszczeniami szacuje się nawet na 50 tys. rocznie. Do grup najbardziej narażonych na skutki smogu zaliczani są ci, którzy nie są w stanie samodzielnie obronić swojego zdrowia – czyli dzieci.

Jak podaje raport UNICEF Clear the air for children, niemalże 300 milionów dzieci na całym świecie narażonych jest na szkodliwy wpływ zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego, które nawet sześciokrotnie przekraczają poziomy rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (nawet dwa miliardy dzieci na całym świecie wdychają szkodliwe substancje, których roczne stężenie przekracza zalecaną wartość 10 μg/m3 dla pyłu PM2.5). Badania WHO analizujące dane z roku 2012 pokazują, że rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie życie traci około 7 milionów ludzi na całym świecie, z czego 600 tys. z tej liczby to dzieci poniżej 5 roku życia[1]. Każdego roku prawie połowa z miliona wszystkich zgonów wywołanych zapaleniem płuc wśród dzieci jest spowodowana obecnością szkodliwych substancji w powietrzu[2]

Z tego właśnie powodu organizacja HEAL podjęła się organizacji wydarzenia, które skupi się na zagrożeniach zdrowia dzieci wywołanych zanieczyszczeniem powietrza. Gromadząc przedstawicieli świata medycyny i nauki przedstawimy wyniki ostatnich badań prowadzonych w Polsce i za granicą, a także zastanowimy się jak chronić przed smogiem zdrowie dzieci i życie przyszłych pokoleń. Część wydarzenia stanowić będzie debata z udziałem ekspertów medycyny oraz polityków, podczas której dyskutować będziemy o rozwiązaniach najbardziej korzystnych z punktu widzenia zdrowia publicznego. 

Ważnym elementem wydarzenia, ukazującym międzynarodowy wymiar problemu, będą świadectwa walki zanieczyszczeniami powietrza lekarzy i naukowców z Turcji, Stanów Zjednoczonych i Bałkanów.

Udział w konferencji jest bezpłatny. W celu rezerwacji miejsca prosimy o rejestrację w tym miejscu.[1] World Health Organization, ‘Burden of Disease from Household Air Pollution for 2012: Summary of results’, 2014, accessed 20 July 2016.

[2] United Nations Children’s Fund (UNICEF), Clear the air for children, New York, 2016.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej