więcej


Nauka o klimacie

Koncentracja CO2 do roku 2100 może sięgnąć poziomu z czasów dinozaurów (8949)

2010-06-16

Drukuj
Zajmujący się paleoklimatem naukowcy uważali dotychczas, że w czasach paleozoiku i mezozoiku, kiedy temperatury na Ziemi były o kilka stopni wyższe niż obecnie, koncentracja dwutlenku węgla mogła sięgać nawet 3000 cząsteczek na milion (ppm), czyli być 10-krotnie wyższa od tej z epoki przedprzemysłowej.
Ostatnie badania naukowców z USA opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences pokazują, że wcześniejsze badania przeszacowywały ilość CO2w atmosferze podczas formowaniu się węglanów wapnia, a rzeczywiste stężenia tego gazu były znacznie mniejsze - na poziomie 1000 ppm. Nie jest to zupełne zaskoczenie wiele wcześniejszych opracowań pokazujących wysokie koncentracje CO2 miało bardzo duże niedokładności pomiarowe. Ponadto bardzo wysokie koncentracje dwutlenku węgla (mierzone w tysiącach ppm) były trudne do pogodzenia z oszacowaniami temperatury z tego okresu przy tak wysokich koncentracjach CO2temperatury powinny były być wyższe.

Koncentracje CO2 na poziomie 1000 ppm, odpowiadające najgorętszym okresom z historii Ziemi, mogą zostać osiągnięte jeszcze w tym stuleciu.

Następstwa tego, że w ciągu kilku dekad osiągniemy maksymalny poziom CO2 , jaki istniał w ziemskiej atmosferze w ostatnich 500 mln lat są bardzo poważne:
  1. Argument sceptyków "CO2 jest dobry", powtarzany przez sceptyków staje się mocno wątpliwy chociaż porównywanie czasów dinozaurów i prostych organizmów zwierzęcych z naszą współczesną cywilizacją jest dość uproszczone, to trudno jest powiedzieć, że "dużo atmosferycznego CO2 jest dobre", skoro nigdy od setek milionów lat nie było na tak wysokim poziomie.
  2. Podążając obecną drogą wzrostu emisji, do roku 2100 ilość CO2 w atmosferze przekroczy poziom nie widziany od co najmniej 500 milionów lat, odpowiadający czasom, z których praktycznie nie ma śladów życia na lądach. W najlepszym razie można powiedzieć, że przeprowadzamy gigantyczny bezprecedensowy eksperyment na skalę planetarną.
  3. Znajomość atmosferycznej koncentracji CO2 podczas gorących okresów w historii Ziemi są krytycznie ważne dla dokładnego przewidywania reakcji klimatu na wzrost koncentracji tego gazu. Wysokie temperatury przy koncentracji CO2 na poziomie 1000 ppm, z dużym stopniem prawdopodobieństwa oznaczają, że czułość klimatu na zmiany koncentracji CO2 może być znacznie wyższa, czyli, że nasze emisje CO2 podniosą temperaturę bardziej, niż nam się to wcześniej zdawało.
  4. Zwiększa to prawdopodobieństwo zrealizowania scenariusza rozbuchanej szklarni, przed którym ostrzega m.in. klimatolog z NASA James Hansen.
źródło: Ziemia na Rozdrożu
www.ziemianarozdrozu.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej