więcej


Nauka o klimacie

Klasa średnia w obliczu zmian klimatu (19191)

2016-01-15

Drukuj
galeria

Szwajcarska grupa finansowa UBS opublikowała pierwszy raport opisujący wpływ zmian klimatu na światową klasę średnią.

Badanie UBS wykorzystuje aktualne dane dotyczące umieralności związanej z temperaturą i zagrożeń powodzią w dużych miastach. Dane te zestawiono z informacjami  dotyczącymi ekonomicznej sfery życia klasy średniej. Na tej podstawie oceniono podatność klasy średniej na skutki zmian klimatu i możliwość dostosowania się do tych zmian. Analizą objęto 215 miast z 15 krajów o różnym stopniu rozwoju gospodarczego.

Ciepło coraz cieplej

W roku 2015 padły kolejne rekordy temperatur. Badania pokazują, że przy temperaturze powyżej 30 st. Celsjusza ludzie mają trudności z przystosowaniem się do otoczenia, a współczynnik umieralności rośnie. W 2015 roku w niemal 25% z badanych miast średnia temperatura roczna przekroczyła 20 st. Celsjusza.

W dłuższej perspektywie temperatury mogą wzrosnąć do poziomu, który będzie szkodliwy nie tylko dla ludzkiego zdrowia, ale i dla infrastruktury.  W dobie globalizacji, nawet lokalne zjawiska związane ze skutkami zmian klimatu mogą wstrząsnąć światową gospodarką.

Klasa średnia a klimat

Klasa średnia to obecnie około miliarda osób na całym świecie. Ze względu na wielkość, moc nabywczą i siłę politycznych wpływów tej grupy, jej podatność na zmiany klimatu może zagrażać stabilności globalnego systemu gospodarczego. Równocześnie – z tych samych powodów – to właśnie klasa średnia ma największy potencjał adaptacyjny. Do tej pory nie prowadzono jednak badań skoncentrowanych na tej części społeczeństwa.

Aby zbadać wpływ zmian klimatu na klasę średnią, zbadano wzorce konsumpcji w 215 miastach na całym świecie i zestawiono je z poziomem ryzyka klimatycznego w tych miastach. Okazało się, że w metropoliach najbardziej zagrożonych skutkami zmian klimatu (Los Angeles, Tokio, Szanghaj) tendencje są wyraźnie inne niż w miastach o niższym stopniu ryzyka. Klasa średnia wydaje tam mniej pieniędzy na rozrywkę czy dobra luksusowe, a większą część jej budżetu pochłaniają wydatki mieszkaniowe, w tym pokrywanie kosztów szkód poczynionych przez silne wiatry czy ulewne deszcze.

Coraz wyższe koszty zmian klimatu

Tylko w pierwszej połowie 2015 roku ekstremalne zjawiska pogodowe na świecie spowodowały szkody o wartości 32 mld dolarów. Mimo że ryzyko występowania tych zjawisk rośnie, klasa średnia nie jest od nich ubezpieczona. 1/3 szkód spowodowanych zjawiskami pogodowymi w Stanach Zjednoczonych nie jest objęta ubezpieczeniem. W Azji odsetek ten sięga 91%.

Koszty, jakie ponoszą rządy i podatnicy na skutek ekstremalnych zjawisk pogodowych są ewidentne. W latach 2011-2013 pomoc dla ofiar huraganów, powodzi i susz w USA wyniosła 136 mld dolarów. 

Czas na adaptację

Jeśli sytuacja ekonomiczna klasy średniej ucierpi na skutek zmian klimatu, odbije się to na zamieszkiwanych przez nią miastach. Największe metropolie świata gromadzą niemal 1/3 globalnej populacji i generują połowę światowego PKB. Innowacyjna polityka adaptacyjna jest zatem kluczowa tylko dla gospodarki na poziomie krajowym, ale także dla międzynarodowych firm i inwestorów.

Zdaniem Paula Donovana, ekonomisty, dyrektora zarządzającego UBS Investment Bank, klasa średnia ma w ręku dwie mocne karty: pieniądze i znaczenie polityczne. Jeśli skutki zmian klimatu dotkną przedstawicieli tej grupy, decydenci będą musieli zareagować. Nie bez powodu porozumienie klimatyczne w Paryżu podpisały wszystkie państwa – zagrożenie jest realne.

 

Raport w języku angielskim do pobrania TUTAJ

 

ChronmyKlimat.pl, na podstawie materiałów prasowych UBS


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej