więcej


Nauka o klimacie

Japoński projekt przekształcania CO2 w metan (9015)

2010-01-09

Drukuj
Japońscy badacze zamierzają powołać bakterię do walki przeciwko globalnemu ociepleniu. Jej zadaniem jest przemiana dwutlenku węgla znajdującego się pod dnem morskim w gaz naturalny, jakim jest metan - podaje agencja AFP.
Bakterię odkryli naukowcy z Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology zamierzają aktywować bakterię odkrytą w jej środowisku naturalnym.


Zespół pod kierownictwem Fumio Inagaki potwierdził już, że bakteria istnieje w skorupie ziemskiej głęboko pod dnem morza na północ od największej japońskiej wyspy - podaje AFP.


Jednak projekt musi stawić czoła dużemu wyzwaniu polegającemu na wynalezieniu metody aktywacji bakterii i przyspieszeniu tempa wytwarzania metanu. W środowisku naturalnym bakteria przekształca CO2 w metan bardzo powoli, przez miliardy lat. Naukowcy liczą na wynalezienie w ciągu pięciu lat technologii niezbędnej do aktywowania bakterii i skrócenia czasu przekształcania dwutlenku węgla do około 100 lat.


Zadaniem bakterii będzie przetwarzanie metanu z dwutlenku węgla znajdującego się w warstwach na głębokości około 2,000 metrów pod dnem morskim - podaje agencja.


Badacze na całym świecie poszukują sposobów wychwytywania i przechowywania dwutlenku węgla pod ziemią w celu zmniejszenia ilości tego gazu cieplarnianego.


źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej