więcej


Nauka o klimacie

Indeks zmian klimatu 2019: Za mało krajów okazuje wolę polityczną, aby zapobiec niebezpiecznym zmianom klimatycznym (20666)

2018-12-10

Drukuj
galeria

Światowa emisja CO2 ponownie wzrasta. Indeks zmian klimatu 2019: Za mało krajów okazuje wolę polityczną, aby zapobiec niebezpiecznym zmianom klimatycznym.

Po trzech kolejnych latach stabilnej emisji CO2, emisja ponownie wzrasta. Opublikowany dzisiaj na COP 24 w Katowicach wskaźnik efektywności zmian klimatu 2019 (CCPI) pokazuje, że tylko kilka krajów rozpoczęło wdrażanie strategii ograniczenia globalnego ocieplenia poniżej 2, a nawet 1,5 ° C. Podczas gdy istnieje ciągły wzrost i konkurencyjność energii odnawialnej, szczególnie w krajach, które wcześniej miały niskie udziały, CCPI wykazuje brak politycznej woli większości rządów do stopniowego wycofywania paliw kopalnych z niezbędną szybkością. Z tego powodu w większości krajów ocena polityki klimatycznej przez ekspertów krajowych jest znacznie niższa niż w ostatnich latach. Jan Burck, współautor CCPI w Germanwatch, komentuje: "W oparciu o rozwój technologii i technologii w ostatnich latach, trudno jest uzasadnić opóźnienie we wdrażaniu rozwiązań niskoemisyjnych. Podczas gdy szczyt G20 wykazał silne poparcie 19 krajów aby poprzeć porozumienie paryskie, wola polityczna tych rządów, aby ustanowić właściwe ramy i zachęty do jego realizacji na szczeblu krajowym, nie znalazła jeszcze odzwierciedlenia w tych słowach ".

"Przed Paryżem świat zmierzał w kierunku globalnego ocieplenia o 4-5 ° C. Teraz jesteśmy nadal na drodze do ponad 3 ° C, nadal katastrofalna perspektywa. Koszty energii elektrycznej z wiatru i słońca spadły o około jedną trzecią od tego czasu wszystkie kraje mogą zwiększyć ambicję i tempo ", dodaje prof. Niklas Höhne, współautor z NewClimate Institute. W 40 z 56 analizowanych krajów emisje zmniejszyły się w latach 2011-2016. Jednak inwestycje w infrastrukturę paliw kopalnych prowadzą do wysokiego ryzyka utknięcia w szlakach o wysokiej emisji.

Różnica między obecnymi poziomami emisji i tym, co jest potrzebne, aby świat był na dobrej drodze do temperatury znacznie poniżej 2 ° C lub nawet 1,5 ° C, jest coraz szerszy. Widzimy także coraz większą lukę w przywództwie w czasach, kiedy kraje muszą wzmacniać reżim klimatyczny. "Teraz bardzo ważne jest, że UE musi zwiększyć swoje obecne zaangażowanie na rzecz klimatu, aby pokazać przywództwo.", Mówi Stephan Singer z Climate Action Network (CAN), współwydawca CCPI.

Kluczowe wyniki CCPI 2019

Trzy najwyższe poziomy CCPI 2019 nadal nie są zajęte, ponieważ żaden z 56 krajów UE nie znajduje się wyraźnie na ścieżce znacznie poniżej 2 ° C pod względem ogólnej wydajności. Ogółem ambicje państw, a także poziom wdrożenia, nie są wystarczająco wysokie. Niklas Höhne: "We wszystkich są jasne punkty, ale żaden kraj nie radzi sobie dobrze we wszystkich kategoriach. Gdyby wszystkie kraje podążały za liderami, przeszlibyśmy długą drogę w kierunku znacznie poniżej 2 ° C."

Przy porównywalnie dobrych ocenach emisji i energii ze źródeł odnawialnych Szwecja ponownie zajmuje pozycję lidera (Ranga 4), a następnie Maroko, które znacznie zwiększyło swój udział w energii odnawialnej i ma ambitny krajowy cel w zakresie klimatu. Indie zajmują pozycję 11 w wyniku poprawy wydajności w zakresie energii odnawialnej, stosunkowo niskiego poziomu emisji na mieszkańca i stosunkowo ambitnego celu w zakresie łagodzenia skutków w 2030 r.

Niemcy ponownie spadają, z miejsca 22 na miejsce 27, a obecnie znajdują się w środku krajów o średniej skuteczności. Jest to drugi najniższy ranking Niemiec w historii CCPI. Kraj wykazuje stosunkowo niską wydajność w kategorii emisji, emisje nie zmniejszyły się od 2009 roku. Jest oceniane średnio w odniesieniu do energii odnawialnej i polityki klimatycznej. Jan Burck wyjaśnia: "Nadal brakuje decyzji w sprawie stopniowego wycofywania węgla lub strategii obniżenia emisyjności sektora transportu, a ponadto nie wprowadzono jeszcze systemu cen CO2 w celu zapewnienia redukcji emisji we wszystkich sektorach. Prowadzi to do obniżenia krajowej oceny polityki w porównaniu z ostatnimi latami. Ale rząd ma szansę poprawić swoją ocenę ponownie z silną ustawą o ochronie klimatu w przyszłym roku. "

Chiny wspinają się na 33 pozycję, będąc po raz pierwszy w grupie krajów o średniej skuteczności. Chiny osiągnęły stosunkowo dobre wyniki w zakresie tendencji w zakresie emisji od 2014 do 2016 r., Ale ostatnio ponownie zaczęły ponownie wzrastać emisje. Ogólna wysoka ocena w kategorii polityki klimatycznej odzwierciedla postępy rządu w zakresie regulacji emisji przemysłowych, emisji budynków i udanego programu wspierania energii odnawialnej.

W grupie bardzo słabych wykonawców obniżania emisji znajdujemy prawie połowę krajów G20: Japonię (49), Turcję (50), Rosję(52), Kanadę (54), Australię (55), Koreę (57) oraz - w dół indeksu - USA (59) i Arabię Saudyjską (60). USA ponownie straciło kilka miejsc ze względu na niską lub bardzo niską ocenę emisji gazów cieplarnianych, energii odnawialnej i zużycia energii. Eksperci z USA ocenili politykę klimatyczną administracji Trumpa bardzo nisko, ale podkreślają pewne pozytywne sygnały z powodu działań klimatycznych w kilku stanach i miastach oraz ze względu na obietnicę Demokratów, by popchnąć politykę klimatyczną z nową większością w Izbie Reprezentantów .

Informacje o indeksie wydajności zmian klimatu 2019 opracowane przez Germanwatch i NewClimate Institute:

Indeks wydajności zmian klimatycznych opracowany przez Germanwatch i NewClimate Institute opublikowany wraz z Climate Action Network (CAN) to ranking 56 krajów i UE, które odpowiadają łącznie za około 90% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Cztery zbadane kategorie to: emisje gazów cieplarnianych (40%), energia odnawialna (20%), zużycie energii (20%) i polityka klimatyczna (20%). Ten ostatni opiera się na ocenach ekspertów przeprowadzonych przez organizacje pozarządowe i ośrodki analityczne z odpowiednich krajów. CCPI ocenia również, w jakim zakresie poszczególne kraje podejmują odpowiednie działania w kategoriach emisji, odnawialnych źródeł energii i zużycia energii, aby być na drodze do osiągnięcia celu, jakim jest globalny cel Paryża polegający na ograniczeniu globalnego ocieplenia do znacznie poniżej 2 ° C. Dlatego CCPI jest ważnym narzędziem przyczyniającym się do lepszego zrozumienia krajowej i międzynarodowej polityki klimatycznej.

Cały Indeks dostępny jest tutaj


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej